Evo zašto ljudi stavljaju vunene kapute u frižider: Zvuči ludo, ali rezultat je stvarno fantastičan

Udoban i topao, vuneni kaput je jedan od najelegantnijih i najtraženijih odevnih predmeta zimi. Njegova elegancija, toplina i raznovrsnost čine ga savršenim izborom za hladne jesenje i zimske dane. Napravljen od prirodne vune, pruža izuzetnu toplinu dok omogućava koži da diše. U zavisnosti od vrste vune i načina tkanja, kaput može biti lagan i mekan ili debeo i čvrst, prilagođen različitim vremenskim uslovima i izborom stila.

Jedna od glavnih prednosti vunenog kaputa je njegova dugovečnost. Kvalitetni kaputi mogu trajati godinama, čak i decenijama, uz pravilno održavanje. Vuna je prirodno otporna na gužvanje i prljavštinu, ali se preporučuje povremeno profesionalno čišćenje da bi se održala njen prvobitni izgled. Takođe, važno je pravilno čuvati kaput tokom toplijih meseci, najbolje na vešalici u provetrenom prostoru, kako biste sprečili gužvanje i oštećenje.

Ali kako pravilno oprati i očistiti vuneni kaput, kako biste izbegli oštećenje tkanine ili oblika? Donosimo vam nekoliko saveta kako pravilno održavati vunene kapute, kako bi dugo trajali i grejali vas i štitili od hladnoće iz zime u zimu.

Za početak, najlakši i najsigurniji način da redovno čistite vuneni kaput kod kuće je da nežno uklonite prljavštinu sa površine tkanine četkom za dlačice. Redovno češljajte kaput; ne morate to da radite svaki dan, ali jednom nedeljno bi bilo zaista dobro. Tako ćete sprečiti nakupljanje prljavštine i produžiti vreme između profesionalnih hemijskih čišćenja.

Ako tako piše na etiketi, vaš vuneni kaput se može oprati. Ako na etiketi za negu piše da se vaš kaput može samo hemijsko čistiti, ne pokušavajte da eksperimentišete i operite ga kod kuće. Ako je vaš kaput manje delikatan i na etiketi piše da se može prati u mašini, možete isprobati ove metode kod kuće.

Možda niste znali – i zvuči vam čudno – ali svoj vuneni kaput možete staviti na neko vreme – u frižider! Ovo neće ukloniti površinsku prljavštinu, ali će ovaj metod pomoći u ubijanju bakterija koje mogu uzrokovati loš miris vašeg kaputa.

Druga metoda je čišćenje vunenog kaputa peglom na paru. Naime, para će pomoći da se kaput osveži između dva hemijska čišćenja. Posebno se koncentrišite na zaprljanije delove kako biste uklonili prljavštinu sa tkanine i olakšali je uklanjanje.

Ako tako stoji na etiketi za održavanje, vaš vuneni kaput se može prati u vodi. Zato napunite kadu ili veliku posudu hladnom vodom, pa u nju sipajte 30 ml blagog deterdženta za veš. Uronite kaput u vodu i pomerajte ga nežnim pokretima, tako da dobro upije vodu i deterdžent.

Ostavite kaput da se namače 10 do 30 minuta, u zavisnosti od toga koliko je prljav. Nakon toga ispraznite kadu ili posudu i ponovo napunite svežom hladnom vodom. Ponovo provucite kaput kroz vodu da isperete deterdžent sa njega. Ponovite ispiranje još jednom, a zatim u poslednju vodu stavite 30 ml regeneratora za veš. Nakon što ga operete hladnom vodom sa regeneratorom, ocijedite kaput, položite ga na debeli peškir, nežno ga urolajte i pritisnite tako da peškir upije ostatak vode iz kaputa. Ostavite kaput na ravnoj površini, na suvom peškiru, da se suši 2 do 3 dana. Nikada ne okačite kaput da se osuši, jer težina može izobličiti oblik kaputa.

(Jutarnji.hr)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com