Ako u svom domu već imate svekrvin jezik (ili tek razmišljate o njemu), sigurno se pitate gde ga je najbolje smestiti da biste obezbedili dug život i maksimalnu korist. Iako deluje kao biljka koja uspeva bilo gde, postoji nekoliko trikova koji će vam pomoći da izvučete maksimum iz nje.
Dodatni bonus? Za razliku od većine biljaka koje spavaju noću, sanseverija nastavlja da proizvodi kiseonik čak i tada – što je čini savršenim dodatkom spavaćoj sobi.
Međutim, ako želite da biljka ne samo preživi, već i da napreduje, važno je da je pravilno postavite. Pogrešan izbor mesta može uticati na njen rast i izgled, a samim tim i na ukupan utisak o prostoru.
1. Spavaća soba – za bolji san
Idealna je biljka je za spavaću sobu jer, osim što pročišćava vazduh, noću proizvodi kiseonik, što doprinosi mirnijem snu. Ako se probudite sa glavoboljom ili osećate umor, možda je vreme da ovu biljku stavite pored kreveta.
Ali budite oprezni – iako sanseverija voli svetlost, ne voli direktno sunce, koje bi moglo da spali njene listove. Stavite ga blizu prozora, ali izbegavajte prejaku sunčevu svetlost.
2. Hodnik ili ulaz u dom – za pozitivnu energiju
Prema feng šuiju, sanseverija ima zaštitnu energiju. Zbog svojih dugih, uskih listova koji podsećaju na mačeve, veruje se da odbija negativnu energiju i obezbeđuje dobar protok pozitivnih vibracija kroz dom.
Ako želite da svaki gost odmah oseti dobru atmosferu čim zakorači u vaš prostor, smestite sanseveriju blizu ulaznih vrata ili u hodnik. Osim što će vizuelno podići prostor, delovaće i kao vaš mali energetski štit.
3. Kupatilo – za stvaranje spa atmosfere
Iako možda niste razmišljali o tome, sanseverija može biti savršen dodatak vašem kupatilu. Ne samo da će dodati dodir elegancije, već će i bolje podneti uslove veće vlažnosti od većine drugih sobnih biljaka.
Međutim, ako nemate prirodno svetlo u svom kupatilu, to možda nije najbolji izbor – sanseverija može da preživi u delimičnoj senci, ali ipak voli malo sunčeve svetlosti.
4. Dnevna soba – za dekoraciju i čistiji vazduh
Dnevna soba je srce svakog doma, a svekrvin jezik može joj dodati poseban karakter. Ako volite moderan, minimalistički dizajn, ova biljka će se savršeno uklopiti u svaki ugao, bilo na stočiću, pored sofe ili čak na podu u elegantnoj visokoj tegli.
Pored estetskog faktora, imaće i funkcionalnu ulogu – čišćenje vazduha od toksina i uređaja koje svakodnevno koristimo.
5. Prostor za rad – za više fokusa
Ako radite od kuće i osećate se umorno ili rasejano tokom dana, dodavanje sanseverije na vaš sto ili kućnu kancelariju može vam pomoći da se osećate osveženije i fokusiranije.
Ova biljka ne zahteva mnogo pažnje, ali će uzvratiti smanjenjem nivoa stresa i poboljšanjem kvaliteta vazduha, što znači manje zamora i veću produktivnost.
Gde ne treba držati svekrvin jezik?
Iako je otporna i prilagodljiva, sanseverija i dalje ima svoje granice. Ako želite da vaša biljka živi dugo i zdravo, izbegavajte:
Direktno sunce – previše sunca može spaliti njegove listove.
Hladna mesta – ne voli propuh i nagle promene temperature.
Previše vode – ovo je jedna od najčešćih grešaka. Zalivati ga treba tek kada se zemlja potpuno osuši
(Zadovoljna.hr)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com