Ako ste ljubitelj cveća i baštovanstva, u svojoj bašti sigurno već imate zasađene neke jednogodišnje i višegodišnje biljke i žbunove. Ali, evo još jedne predivne biljke koja sigurno zaslužuje svoje mesto u vašoj cvetnoj oazi. Reč je o pustinjskoj ruži, poznatoj i pod botaničkim imenom Delosperma.
Biljka niskog rasta i čvrstih stabljika, raste kao puzavica, a za vreme cvatnje vrt krasi predivnim bojama. Osim lepog izgleda, krasi je još jedan kvalitet – vrlo je lako uzgajati.
Inače, valja pripaziti i Delospermu ne pomešati s drugom biljkom, koja se takođe naziva ledenom biljkom. Reč je invazivnoj vrsti s botaničkog imena Carpobrotus. Biljke izgledaju pomalo slično, ali Delosperma je odlična ukrasna, neinvazivna biljka koja se sjajno uklapa u sve vrtove, od onih tradicionalnih do onih vrlo moderno uređenih.
Pustinjsku ružu neverovatno je lako uzgajati. Ne smeta joj loša zemlja, cveta od proleća do jeseni i treba joj minimalno vode – doista idealna biljka za bilo koji vrt.
Uslovi uzgoja pustinjske ruže
S obzirom na to da ova biljka nije zahtevna, u njezin uzgoj ne morate ulagati puno truda. Pripazite da je posadite na mesto s puno sunca i ona će vas nagraditi obiljem cvetova. Obilje sunca, kod delosperme znači šest ili više sati izravnog sunca tokom dana. Kao i većina cvetnica, neće dobro cvetati u senovitim područjima, ali vrućina joj ne smeta. Stoga je izvrstan izbor za bajkovit cvetni pokrivač u najtoplijem delu godine.
Sadnja pustinjske ruže
Delospermu posadite u malo širu rupu, na isti nivo na kojoj je bila i u lončanici. Nakon sadnje je odmah zalijte, a narednih nekoliko meseci zalivajte je samo u razdobljima kada kiša ne pada nekoliko nedelja. Pripazite da ne preterate sa zalivanjem jer pustinjska ruža ne voli preteranu vlažnost te usled viška vode može početi da trune. Takođe preferira peskovito ili dobro drenirano tlo. Ako u zemljište u vašoj bašti sadrži i glinu, najbolje je delospermu u tom slučaju posaditi u saksije. Svetle boje cvetova delosperme neverovatno dobro izgledaju u saksijama na sunčanoj terasi ili u blizini bazena, prenosi tportal.hr.
Karakteristike pustinjske ruže
Ova biljka je po pravilu trajnica, ali u hladnijim klimatskim uslovima dobro je na jesen pustiti je da se malo osuši kako bi se stvrdnula i pripremila za nadolazeće hladno vreme. Delosperma širi se jako brzo, a obično se udvostručuje u prvoj godini. Upravo je to razlog zašto je odličan izbor za brdovite terene jer pomaže u kontroli erozije tla. Postoji mnogo različitih boja i sorti delosperme, ali većina ostaje visoka između tri i šest centimetara. Prelepo izgleda u kamenjarima, uz prednju ivicu cvetne gredice ali i je i izvrstan prekrivač tla jer se širi poput cvetnog tepiha. Ovu svetlu i razdraganu biljku koja cveta tokom cele sezone takođe jako vole i oprašivači.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com