Imate mali stan? Pet tajni krečenja koje će svaki prostor učiniti većim

Opustite se i bojama unesite živost i unikatnost u mali prostor, ali ga i nekim trikovima vizualno povećajte…

Pravilo uređenja enterijera prema kom male prostorije “ne trpe” boje na zidovima jednostavno više ne postoji. Baš kao i uverenje da malim prostorijama odgovara što manje nameštaja kako bi prostorija izgledala veće.

Mnogi dizajneri enterijera slažu se da prilikom odabira boje za male prostore ne postoje pravila. Ono što je važno je da stan nešto govori o vašoj ličnosti, da se osećate udobno i da vam se sviđa. Ipak, treba imati na umu da ćete nekim strategijama krečenja ipak postići određeni efekat.

Igranje bojama u stanu odličan je i jeftin način dekoracije i uređenja enterijera, a prednost ovog tipa dekorisanja je što ga uz malo truda možete promeniti ako vam se efekat koji ste postigli ne sviđa.

Efekt zagasitih i svetlih nijansi 

Imajte na umu da zagasite boje apsorbuju svetlo i imaju tendenciju da prostor učine manjim tako što vizuelno približavaju zidove. Ali tamnije boje u detaljima koje ne prekrivaju veliku zidnu površinu mogu prostoru dati i dubinu. Nijanse u sredini određene palete koje nisu ni previše jarke, ali ni previše blede odličan su izbor jer daju živost manjim prostorima.

To su oni tonovi u kojima „veliki uticaj“ ima bela boja. Tako na primer umesto patlidžan ljubičaste izaberite lila boju – ljubičastu ublaženu s dosta bele.

Ublažena boja, ona koju dobijate mešanjem sa belom stvara ugodnu i mirnu atmosferu, obasjava prostor, odbijajući pri tom svetlost, pa manje prostore čini vizuelno većima jer svetlije nijanse vizuelno udaljavaju zidove.

Boja u detaljima na neobičnim mestima

Prostor iza polica, oko okvira prozora ili nekog drugog neobičnog mesta obojite u omiljenu nijansu i tako prostoriji dajte dubinu. Ukoliko imate mali hodnik na ulaznim vratima, zidove u njemu možete da obojite tamnijom nijansom koju ćete postepeno posvetljivati prema dnevnom boravku, stvarajući tako utisak širine.

Kontrastni zidovi u različitim bojama

Iako se nekim dizajnerima enterijera ne sviđa ova ideja, dizajnerka Libi Langdon savetuje da ne bi trebalo da se bojimo upotrebe smelih boja u prostoru. Malo tamnija boja na jednom od zidova može učiniti da prostor izgleda veći.

Detalji u sobi stopljeni s bojom zidova

Kao što različita boja zidova može prostor vizuelno da podeli, isti tonovi detalja u prostoriji kao i boja zidova mogu da „ujedine“ mali prostor.

U malim prostorima ova mala dizajnerska igra može da učini mnogo. Jastuci čija se boja slaže s bojom lampe i stapa sa sličnom nijansom na zidovima ili zavese koje odgovaraju stočiću pružiće dizajnersku atmosferu malom prostoru.

Proširite prostor prugama

Bojenje zidova u pruge predstavlja još jedan način igre bojama koja može vizuelno da izduži ili poveća prostor, u zavisnosti od toga kako postavite pruge. Ukoliko ne želite da sami radite bordure i mešate boje na zidove, možete i da zalepite tapete s uzorkom pruga. „Centimetre“ prostoriji možete da dodate i ukoliko plafon obojite malo svetlijom nijansom jer će na taj način prostorija delovati više i prozračnije.

BITNA NAPOMENA: Bilo bi dobro da prilikom odabira boja obratite pažnju i na orijentaciju prostorije koju krečite. Ukoliko soba gleda na sever, do nje će dopirati manje prirodnog svetla, i za nju je uvek bolje birati toplije tonove. S druge strane, u prostorijama koje su okrenute prema jugu ili zapadu najbolje će se uklopiti plavi ili zeleni tonovi.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com