Lep i veoma mirisan cvet.
Ako u svojoj bašti gajite povrće, makar i na malom prostoru, na gredice bi obavezno trebalo da zasadite i kadificu.
Companion flower of the day tagetes, with tomato and sweet pepper. Keeps the white fly at bay. #mygarden #GardenersWorld #gardeningtips #flowerphotography #5aday pic.twitter.com/FM2OJ99N6G
— michael (@dustonhornet) August 16, 2020
Ovu jednogodišnju biljku, poreklom iz Meksika, zovu još i francuska kadifa jer je u Evropi bila prvo uzgajana na jugu Francuske.
Listovi su joj aromatični i tamnozelene su boje. Kadifica je odličan diuretik i poboljšava probavu. Uzgojeno je mnogo različitih vrsti koje se razlikuju visinom, izgledom (jednostavni i puni) i bojom cvetnih glavica. Precvale cvetne glavice treba uklanjati kako bi se pospešilo cvetanje i produžila sezona cvetanja.
Osušene cvetove mogu se koristiti kao lažna zamena za originalni šafran koji se dobija od vrste Crocus sativus, a služi za bojenje hrane žutom bojom. Izmrvljeni listovi su jakog mirisa. Mogu se koristiti za davanje arome hrani.
Zanimljivo je da se kadifica koristila u religijskim obredima u Meksiku. Na mestu gde je posađena, ova biljka je vrlo efikasna u teranju vrtnih štetočina poput prirodnog insekticida. Treba obratiti pažnju na to da kod osetljivih osoba diranje listova može uzrokovati kožne alergije.
Primena: kao biljka pratilica na gredicama ili između posađenih paradajza i krompira.
Napomena: u hladnijim područjima mlade biljke obvezno se moraju uzgajati u stakleniku.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com