Istina ili mit: Povećava li pečenje mesa na roštilju rizik od raka?

Pečenje na roštilju je jednog od obeležja letnjeg uživanja, ali stručnjaci upozoravaju da ova popularna metoda možda nije najzdraviji izbor. Pečenje mesa na visokim temperaturama ili na otvorenom plamenu može proizvesti štetne hemikalije.

Konkretno, heterociklični amini (HCA) i policiklični aromatični ugljovodonici (PAH) su zabrinjavajući zbog njihove potencijalne povezanosti sa ozbiljnim bolestima, uključujući rak.

HCA se formiraju kada se meso kuva na visokim temperaturama ili tokom dužeg vremenskog perioda, što dovodi do njihovog prisustva u hrani na žaru kao što su piletina ili biftek.

PAH, s druge strane, nastaju kada mast i sokovi iz mesa kapaju na plamen, stvarajući dim koji taloži ove hemikalije na meso. PAH se takođe nalaze u dimu cigareta i izduvnim gasovima automobila.

Ove hemikalije mogu da se metabolišu u jedinjenja koja mogu da oštete DNK, povećavajući rizik od raka. Iako meso na žaru ima najveći nivo HCA i PAH, druga hrana, poput povrća na žaru, takođe može sadržati PAH kada se zapali.

Ko je najviše ugrožen?

Rizik povezan sa ovim hemikalijama može varirati u zavisnosti od pojedinačnih faktora kao što su genetika, postojeći zdravstveni uslovi i način života. Na primer, oni sa genetskim varijacijama koje utiču na procese detoksikacije ili ljudi sa oslabljenim imunološkim sistemom mogu biti ranjiviji.

Štaviše, prerađeno meso, koje se obično peče na roštilju, poput viršle i kobasica, klasifikovano je kao kancerogeno, dok se crveno meso smatra verovatno kancerogenim, iako to nije nužno vezano za način pečenja na roštilju, piše krenizdravo.dnevnik.hr.

Uprkos ovim zabrinutostima, nema ubedljivih dokaza koji bi potvrdili da pečenje na roštilju direktno povećava rizik od raka.

Neke studije povezuju veliku potrošnju mesa sa roštilja sa većim rizikom od raka, ali rezultati su pomešani. Čini se da je rizik veći kod čestog izlaganja ovim hemikalijama nego kod povremenog konzumiranja.

Druge hemikalije za kuvanje, kao što je akrilamid, koji nastaje pečenjem skrobne hrane na visokim temperaturama, i furani i 4-metilimidazol, povezani sa procesima pečenja, takođe su povezani sa rakom kod životinja, iako su njihovi efekti na ljude manje jasni.

Saveti za siguran roštilj

Da bi vaš roštilj bio bezbedniji, uzmite u obzir ove savete:

  • koristite gasni roštilj umesto drvenog uglja da biste smanjili štetne emisije
  • redovno čistite svoj roštilj
  • odrežite višak masti da biste sprečili zapaljenje
  • koristite posne komade mesa
  • izbegavajte da prepečete meso i uključite više povrća u obroke.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com