Prepoznavanje trenutka u kojem je potrebno zaliti biljku ključno je za njen uspešan rast. Naime pogrešna procena najčešći je uzrok propadanja biljaka jer će uz preteranu količinu vode koren istruliti, a uz njen nedostatak uvenuti.
‘U toplijem delu godine, posebno kada su velike vrućine, važno je biti svestan toga da visoke temperature mogu uticati na biljke. Važno je uzeti u obzir promene u izloženosti suncu, povećanu temperaturu i vlagu’, započeo je Dani Tarner, menadžer prodaje u onlajn cvećari, pa nastavio:
‘Svoje zelene biljke nastavite da zalivate jednom nedeljno, ali uvek imajte u vidu da će previše vode potencijalno uzrokovati uništenje korena.’
‘Najbolji način da budete sigurni da li je vašoj biljci potrebno zalivanje jeste da umetnete prst u nekoliko površinskih centimetara zemlje. Ako je suva, vašoj biljci treba vode’, ističe, a prenosi Tportal.hr.
Iskusni cvećar napomenuo je da je u većini slučajeva znatno bolje da biljci nedostaje vode nego da je ima previše. Drugim rečima, ako niste sigurni da li je vreme za zalivanje, bolje pričekajte nekoliko dana kako biste svoju biljku zaštitili od prekomerne tečnosti.
Takođe, važno je uvek imati na umu specifičnosti vrste jer se biljke razlikuju po potrebama za svetlosti, vlagom i količinom vode.
‘Sukulenti, kaktusi i druge tvrdokornije vrste kao što su bršljan i biljka zmija obožavaju toplije uslove i suvu zemlju. Ali većinu biljaka leti je poželjno ukloniti s direktnog sunca, a zimi udaljiti od radijatora.’
Za kraj, Tarner je dodao još jedan način na koji proveriti suvoću zemlje.
‘Podignite saksiju i ako vam se čini laganija nego inače, znači da se zemlja osušila i potrebno je zaliti je.’
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com