Buđ je čest problem u kućama, posebno u prostorijama izloženim visokoj vlažnosti kao što su kupatila, kuhinje i podrumi. Osim što oštećuje zidove i ostavlja neprijatan miris, buđ može izazvati i zdravstvene probleme, pogoršati astmu i izazvati respiratorne probleme. Ali postoje prirodni načini da se rešite buđi koji su bezbedni po zdravlje i efikasni.
Jedan od načina koji se ističe na internet forumima i društvenim mrežama je pasta za zube jer sadrži blage abrazive, kao što je kalcijum karbonat, koji mogu pomoći u uklanjanju mrlja sa površina, a paste koje sadrže vodonik peroksid se takođe koriste za uklanjanje buđi sa malih površina.
Da li pasta za zube pomaže u uklanjanju buđi?
Vodonik peroksid može pomoći u borbi protiv gljivica, bakterija i virusa, tako da teoretski može pomoći i kod buđi. Međutim, paste za zube obično sadrže samo malu količinu vodonik peroksida, a ova koncentracija nije dovoljno visoka da efikasno ukloni buđ na većim površinama.
Međutim, pastu za zube možete koristiti na mestima gde buđ nije prodrla duboko u površinu, odnosno gde je buđ tek počela da se razvija.
Možete koristiti pastu za zube za fugne, ivice oko lavaboa, zaptivke na tuš kabinama ili tuš vratima, gumene zaptivke na vratima frižidera, delove kupatila i slično.
Kako ukloniti buđ sa velikih površina?
Ako želite prirodnim putem da uklonite buđ sa većih površina, postoje efikasnije metode zasnovane na jačim prirodnim sastojcima:
Vodonik peroksid sam ili u kombinaciji sa sodom bikarbonom može biti veoma efikasan protiv buđi. Ova mešavina takođe ima abrazivna svojstva, što pomaže u uklanjanju mrlja i sprečava povratak buđi.
Sirće je poznato po svojim antimikrobnim svojstvima i prirodno je kiselo sredstvo koje može da spreči rast buđi na različitim površinama.
Ulje čajevca ima prirodna fungicidna svojstva i može pomoći u uklanjanju buđi. Dovoljno je pomešati nekoliko kapi ulja čajevca sa vodom i poprskati površinu zahvaćenu buđom.
(Zadovoljna.hr)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com