Redovna raspodela mesečnih primanja nekima može biti prava muka, a kada tome dodamo i poskupljenje koje se dešava u poslednje vreme, moguće je da će se mnogi naći u problemu kada su finansije u nevolji. Zato vam donosimo predlog za raspodelu novca po pravilu 50/30/20.
Evo kako se vaši prihodi dele po ovoj metodi koja vam znatno olakšava kontrolu troškova i pruža mogućnost da na kraju meseca uštedite mnogo više novca.
50% za potrepštine
Vaše potrebe su obično vaši životni troškovi i trebalo bi da čine 50% vašeg prihoda. Potrebe su stvari koje su vam neophodne, a ne opcione.
Primeri potreba uključuju:
- Komunalne usluge
- Namirnice
- Zdravstvena zaštita
- Kirija ili rata kredita
- Troškovi prevoza
- Plaćanje kreditnom karticom i druga dugovanja
- Briga o deci
- Osiguranje.
30% za želje
Vaše želje su stvari koje biste želeli da imate, ali nisu neophodne za opstanak. Oni se razlikuju od stvari za koje štedite, kao što su kuća ili odmor (ovo su vaši dugoročni ciljevi štednje i uključeni su u odeljak „uštede“ vašeg budžeta).
Primeri želja uključuju:
- Ručak napolju
- Spa tretmani
- Dizajnerska odeća
- Članstvo u klubu ili teretani
- Ulaznice za sportske događaje
- Pretplate na TV usluge.
20% za uštedu
Prema pravilu 50/30/20, preostalih 20% vašeg prihoda trebalo bi da ide na vašu ušteđevinu, koja se koristi za veće dugoročne ciljeve. Možete da štedite za stvari koje želite ili trebate, a možete koristiti više od jednog štednog računa, piše N1.
Primeri ciljeva štednje uključuju:
- Odmori
- Novi auto
- Akontacija za kuću
- Doprinos na investicioni ili penzioni račun.
Da li je za pravilo 50/30/20 za vas?
Pravilo 50/30/20 može biti dobar metod budžetiranja za neke, ali možda neće raditi za sve vaše mesečne troškove. U zavisnosti od vaših prihoda i mesta gde živite, izdvajanje 50% prihoda za vaše potrebe možda neće biti dovoljno. Na primer, ako živite u oblasti sa visokim troškovima, možda ćete morati da uložite veliki deo svog prihoda na stanovanje, što otežava održavanje svojih potreba ispod 50%. Dakle, možda ćete morati da prilagodite procente tako da odgovaraju vašoj situaciji.
Kategorije mogu ili ne moraju raditi i za vas. Možda će vam biti lakše da pratite tri kategorije umesto da kategorišete svaki pojedinačni trošak.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com