Kada kosite travu ovo nikako ne radite, možete trajno uništiti travnjak

Uz ove savete, možete očuvati travnjak i tokom najtoplijih dana

Ako se tokom ovih dana odlučite na košenje, morate se pridržavati nekoliko ključnih saveta kako biste očuvali zelenilo i zdravlje svog dvorišta

Vrućine i isparavanje posle kiše mogu ozbiljno uticati na zdravlje vašeg travnjaka, a kosidba u ekstremnim temperaturama može napraviti više štete nego koristi. Kada temperature prelaze 30°C, trava postaje suva i krhka, a zemlja pod njom se stvrdne, što može dovesti do oštećenja travnjaka. Ako se tokom ovih dana odlučite na košenje, morate se pridržavati nekoliko ključnih saveta kako biste očuvali zelenilo i zdravlje svog dvorišta.

1. Povećajte visinu rezanja

Kada kosite travu tokom vrućina, podignite kosačicu na maksimalnu visinu. Trava koja ostaje viša pruža bolju zaštitu od isušivanja jer zadržava više vlage u tlu. Kraća trava u sušnim uslovima još brže gubi vlagu i postaje podložna oštećenjima.

2. Oštrite sečivo kosačice

Naoštreno sečivo je ključno za čist rez. Ne samo da će oštra sečiva lakše rezati travu, nego će i manje oštetiti stabljike, čime se smanjuje stres za biljku. Dosadan, tupi rez može slomiti stabljike i povećati rizik od bolesti.

3. Ne uklanjajte pokošenu travu

Otkos koji ostavite na travnjaku deluje kao prirodni malč. Ovaj sloj trave pomaže u zadržavanju vlage u zemlji, što je od esencijalne važnosti tokom sušnih meseci. Ako biste ga uklonili, tlo bi bilo izloženo sunčevim zracima, što bi dovelo do još bržeg isušivanja.

4. Izbegavajte hodanje po travnjaku

Kada je trava suva i stvrdnula se, veoma je važno izbegavati hodanje po njoj. Stalno kretanje može dodatno oštetiti površinu travnjaka, pritisnuti zemlju i sprečiti korenove da pravilno rastu. Ako možete, smanjite kontakt sa travnjakom dok se uslovi ne poboljšaju.

5. Sklonite baštenski nameštaj i prostirke

Predugo ostavljanje nameštaja ili prostirki na travi može stvoriti tamne mrlje i sprečiti travu da primi dovoljno svetlosti i vazduha. Ako je moguće, pomerite nameštaj, jastuke i prostirke, kako biste omogućili travnjaku da diše i raste ravnomerno.

6. Izbegavajte korišćenje hemijskih tretmana

U ekstremnoj vrućini, upotreba pesticida, herbicida ili drugih hemikalija može ozbiljno oslabiti travnjak. Visoke temperature povećavaju rizik od prekomernog apsorbovanja hemikalija, što može dovesti do oštećenja korenovog sistema ili sušenja trave. Bolje je pričekati da temperature opadnu pre nego što primenite ove tretmane.

7. Prihrana nakon kiše

Nakon što padne obilnija kiša, vreme je za prihranu travnjaka. Dodavanje blagog đubriva pomoći će travi da se oporavi od stresa uzrokovanog vrućinama i obnovi svoj rast. Prirodna prihrana, poput komposta ili organskih đubriva, pruža hranljive materije koje će pomoći travnjaku da ostane zdrav i zelen.

Uz ove savete, možete očuvati travnjak i tokom najtoplijih dana, omogućavajući mu da bude otporan na sušu i stres. Na jesen će vaš travnjak biti gust, zdrav i spreman da vas oduševi.

(Alo)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com