Prilikom pripreme važno je obratiti pažnju na temperaturu ringle, kao i na temperaturu mleka i putera
Lazanje, paste, kao i povrće i razne vrste mesa često je nemoguće zamisliti bez bešamel sosa. Iako se čini da je način pripreme lagan kao pero, posebno kad imate proveren recept, mnoge domaćice se žale da ovaj umak dobije gorak ukus.
To se najčešće dešava jer dopuštaju da mleko proključa, pa onda u njega sipaju rastopljen puter pomešan sa brašnom koji je već prošao termičku obradu.
To su dve ključne greške zbog kojih bešamel postaje neukusan, a nekada i nejestiv.
Da bi bešamel bio kremast, gladak i neutralnog ukusa, važno je da u posudu sa puterom i brašnom postepeno sipate dobro zagrejano mleko koje nije “bacilo ključ”.
Takođe, temperatura ringle ne sme da bude na maksimumu; u suprotnom, brašno će početi da gorči. Konačno, da bi bešamel bio kremast, trebalo bi ga mešati sve vreme, poput većine drugih sosova koji sadrže brašno.
Sastojci:
800 ml mleka
2 kašike brašna
70 g putera
so, biber, muskatni orah (po želji)
Priprema:
U šerpu stavite puter koji je odstojao na sobnoj temepraturi, pa ga rastopite na tihoj vatri. Potom dodajte dve kašike brašna i lagano mešajte, da se puter i brašno sjedine.
U drugu šerpu sipajte mleko, pa ga zagrevajte na ringli. Skinite posudu sa šporeta pre nego što mleko proključa.
U tankom mlazu, lagano, ulivajte mleko u posudu sa puterom i brašnom, sve vreme mešajući kuvarskom mutilicom, odnosno žicom za mućenje. Temperatura ringle bi trebalo da bude na jačini broj tri ukoliko je maksimalna jačina 10.
Nemojte sipate svu količinu mleka odjednom. Tajna kremastog bešamela je u postepenom dolivanju mleka u maslac i brašno.
Pred kraj kuvanja u sos sipajte so, sveže mleveni biber i po želji sveže narendan muskatni orah.
Bešamel kombinujte sa lazanjama, pastom, povrćem ili mesom.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com