Zdrava sadnica sa busenom u kućnim uslovima bi kao okićena jelka mogla da preživi 20 i više dana
Novogodišnja i praznična idila ne bi se u potpunosti mogla zamisliti u domu u kome nije okićena bajkovita jelka, pa se u poslednjih 15 godina sve češće životni prostor dekoriše veštačkim jelkama, s obzirom na to da je prihvaćeno mišljenje da je mnogo isplativija solucija, ali i ima manje mesta za spremanja i opadanje iglica.
Ali nijedna veštačka jelka ne može nadomestiti toplinu, praznični miris bora i atmosferu koju će vam u dom uneti prirodna jelka sa busenom koju kasnije možete zasaditi u svom dvorištu, pokloniti prijateljima ili rasadniku.
Zdrava sadnica sa busenom u kućnim uslovima bi kao okićena jelka mogla da preživi 20 i više dana, ukoliko je pravilno negujete.
U gotovo svim ovim rasadnicima trenutno postoji ponuda četinarskih sadnica koje su namenski proizvedene u svrhu novogodišnjih jelki. Najčešće vrste koje se biraju jesu: obična jela, obična smrča, dugoigličava jela, bodljikava smrča, srebrna smrča, Pančićeva omorika.
Ukoliko ste se ove godine odlučili za neku od ovih prirodnih jelki donosimo vam trik koji će pomoći da ona ostane što duže zelena i sveža.
Kako da jelka što duže ostane sveža?
Potrebno vam je:
- dve čaše gaziranog soka od limuna,
- čaša vode i pola šolje ohlađenog čaja od koprive.
Pomešajte sastojke navedenim redosledom i sipajte u staklenu bocu. Dobro promućkajte, pa ovom mešavinom zalivajte jelku nekoliko dana.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com