Uz ovaj trik pegla će uvek biti čista, a vaša odeća savršeno opeglana
Kako očistiti peglu pitanje je koje muči svako domaćinstvo. Kamenac se najčešće javlja kod pegli koje rade ne paru, pa se zapuše, ali isto tako se dešava da se zaprlja zbog zagorele tkanine. Ovo je stara dobra i proverena metoda za čišćenje pegle.
Posle čišćenja pegle, ali pre nego što se upustite u borbu sa kamencom, prevencija je važna. To imajte na umu kada završite proces ili kada kupite novu peglu.
Čišćenje pegle od kamenca sa sodom bikarbonom
Sve što treba da uradite jeste da pomešate sodu bikarbonu i vodu (koristite destilovanu vodu) u odnosu 2:1 i napravite pastu.
Neka pasta bude dovoljno retka da se razmazuje, a opet dovoljno gusta da se lepi za grejnu ploču pegle u debelom sloju. Prstima, drvenom ili plastičnom špatulicom nanesite pastu na ploču hladne, isključene pegle, kružnim pokretima. Ukoliko vam treba generalno čišćenje pegle premažite celu ploču pastom.
Za delimično čišćenje pegle na paru, nanesite pastu samo na kritične delove, npr. na rupice odakle izlazi para, kojima je najpotrebnije čišćenje. Nakon nanošenja ostavite je nekoliko minuta kako bi natopila i razložila slojeve kamenca i prljavštine za lakše skidanje. Čistu krpu natopite vodom, dobro je iscedite i obrišite ploču u smeru napred-nazad. Ukoliko ste koristili dosta paste, s vremena na vreme isperite krpu.
Sredstva za čišćenje
Komercijalna sredstva za čišćenje su uglavnom dobra i bezbedna za čišćenje. Pratite uputstvo i kako da rukujete sa peglom u toku procesa čišćenja i kada sve očistite.
Kako da sprečite pojavu kamenca na pegli
Naša voda je poznata kao izuzetno tvrda i to je razlog zašto se kamenac zbog toga vrlo brzo i lako nakuplja u svim uređajima koji je koriste.
Pegle na paru su izuzetne osetljive na kamenac, upravo zato mnogi proizvođači napominju korišćenje destilovane vode ili tačne razmere mešavina obične i destilovane vode.
Najčešći savet je da se koristi isključivo destilovana voda u peglama za paru.
Kako očistiti peglu od zagorele tkanine?
Lepljenje tkanine za površinu pegle se događa kao posledica pogrešno podešene temperature peglanja. Ukoliko se odmah ne skine, zagoreli materijal će trajno uništiti površinu pegle i otežati dalju upotrebu. Za razliku od drugih vidova čišćenja pegle, sada je neophodno sastrugati ploču, ali tako da se ona ne ošteti i ne izgrebe.
Pošto ste prethodno ispraznili vodu iz rezervoara, uključite peglu na najnižoj temperaturi. Ovo će ploču učiniti dovoljno zagrejanom da zagorela tkanina malo omekša. Nakon toga, sastružite je drvenom špatulom, varjačom ili nekom sličnom alatkom sa ravnom ivicom. Veoma je važno da alatka bude od drveta kako ne bi napravila dodatno oštećenje ili se i sama zalepila za ploču.
Napravite 50:50 mešavinu vode i sode bikarbone. Umočite čisto parče tkanine u tečnost i kružnim pokretima odstranite ostatak nečistoća. Ukoliko je zagorela tkanina bila od poliestera, možete koristiti i sredstvo za skidanje laka za nokte na bazi acetona. Vodite računa da materijali od kojih je ploča izrađena ili kojima je presvučena, to dozvoljavaju.
Čišćenje pegle od standardnih nečistoća
Peglanje različitih vrsta materijala, suvog, delimično suvog ili vlažnog veša, ostaci boje, prašina, razne vrste vlakana koje se peglanjem izvlače iz materijala, dovodi do toga da se različite čestice lepe i ulaze u proreze i šupljine pegle. Povremeno, potrebno je prebrisati ploču rastvorom deterdženta za sudove i vode, kada je pegla isključena i hladna.
Ukoliko je potrebno i oribajte je, ali nežno – tako da ne dođe do oštećenja. Koristite pastu za zube tako što je četkicom utrljate na ploču, a nakon toga, prvo vlažnom, pa suvom krpom prebrišite ostatke, Ovo je trik koji će odlično obaviti posao. Peglanje stare krpe, na najvišoj temperaturi, uz pritiskanje, takođe će skinuti većinu zalepljenih prljavština.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com