U vreme ovakvih, gotovo neverovatnih poskupljenja, svaka ušteda, pa makar ona bila i par centi, je dobrodošla, posebno ako od vas ne zahteva preterano dodatno zalaganje. Dok se svaki kW sabira, mali trikovi ne samo da će uštedeti novac već će i produžiti vek trajanja vaših uređaja. Zapravo je važno podesiti kućne aparate da manje troše, a evo kako.
1. Frižider
To je aparat koji troši mnogo više električne energije od ostalih kućnih aparata. Očistite i usisajte dno i zadnju stranu frižidera. Proverite da li je zaptivka na vratima frižidera čvrsta tako što ćete umetnuti komad papira – ako ne padne, zaptivanje je dobro. Na kraju, frižider postavite na najhladnije moguće mesto u kuhinji (ne pored rerne i bojlera) i ne izlažite ga sunčevoj svetlosti, jer svaki stepen niže smanjuje potrošnju struje i do 6 odsto.
2. Osvetljenje
Troši do 10 odsto ukupne električne energije. Preporučuje se maksimalno korišćenje dnevne svetlosti. Zamenite obične sijalice štedljivim, jer troše do 6 puta manje električne energije.
3. Mašina za pranje veša
Prebacite se sa 40 stepeni na 30 stepeni i to će vam već uštedeti 38% energije godišnje. Ako ga spustite na 20 stepeni, uštedeće se 62% energije godišnje.
4. Mašina za pranje sudova
Sačekajte da se mašina potpuno napuni i tek onda je pokrenite. Ako to ne učinite, gubite polovinu energije. Isto tako, korišćenje Eco opcije pranja može uštedeti čak 20% potrošnje energije po ciklusu.
5. Zamrzivač
Morate ga redovno odmrznuti. Ako s vremena na vreme uklonite led, on će održavati nisku temperaturu i motor neće morati toliko da radi. Ušteda zagarantovana.
6. Rerna
Preporučljivo je isključiti rernu pre nego što je jelo gotovo, odnosno ostaviti da se peče na već stvorenoj toploti. Takođe, rernu treba redovno čistiti kako se dodatna energija ne bi trošila na zagrevanje.
7. Ketler
Ako ga napunite sa više vode nego što vam je potrebno, gubite novac. Morate redovno uklanjati kamenac kako bi grejači dobro/bolje zagrejali vodu, prenosi Jutarnji.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com