Med je mnogima omiljeni prirodni zaslađivač, ali vremenom često postaje gust i zrnast – proces poznat kao kristalizacija. Iako promena izgleda može izgledati kao kvarenje, kristalizovani med je i dalje bezbedan za konzumiranje, a uz jednostavan trik može da postane još ukusniji.
Kada med postane tvrd i teško se vadi iz tegle, ne treba ga zagrevati niti bacati. Umesto toga, možete je pretvoriti u lagani, prozračni namaz sličan fondantu – i to vrlo lako, koristeći mikser.
Kako dolazi do kristalizacije?
Kristalizacija se dešava kada glukoza izađe iz rastvora i počne da formira kristale. Tokom mešanja, ovi kristali se delimično rastvaraju i vazduh se uvodi u med, čineći ga kremastim. Iako se tečni med može i umutiti, rezultat neće biti isti jer je proces mnogo sporiji.
Postupak pripreme:
Ako je med pretvrd, prvo ga malo zagrejte da biste mogli da ga izvadite iz tegle. Umesto mikrotalasne, koristite toplu vodu – stavite teglu u posudu sa toplom vodom i pazite da je ne ostavite predugo, jer kristali ne bi trebalo da se potpuno rastvore.
Zatim prebacite med u posudu i mutite ga mikserom oko 5 minuta, dok ne postane kremast i lagan. Tako dobijate umućen med, savršen za mazanje, ali i kao dodatak raznim jelima.
Kako čuvati umućeni med?
Čuvajte ga u čistoj tegli sa poklopcem, baš kao i običan med. Najbolje je da ga držite na hladnom i suvom mestu, van direktne svetlosti. Možete ga čuvati i u frižideru, ali tada će postati gušća i manje maziva.
Gde možete koristiti umućen med?
Ova verzija meda nije samo praktična, već i višenamenska:
– kao namaz za prepečeni hleb ili palačinke
– dodaje se u jogurt, sladoled ili ovsene pahuljice
– kao preliv za mafine i kolače
– kao marinada za meso ili ribu
– u prelivima za salatu ili sa svežim povrćem
Umućeni med čuva sve nutritivne vrednosti, a istovremeno donosi novu teksturu i primenu u svakodnevnoj ishrani. Umesto da bacite ono što izgleda kao pokvaren med – koristite ga na pametan i ukusan način.
(Dnevnik.in)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com