Troškovi grejanja su veliki izdatak za mnoge građane, kako kod nas, tako i u inostranstvu. Svake zime slušamo o rastu troškova, a zbog nemogućnosti podmirenja tako visokih troškova, pojedinci se odlučuju na radikalne mere poput potpunog isključivanja sistema grejanja.
Ketrin Renton mi je rekla da već treću zimu ne koristi grejanje u svom stanu zbog poskupljenja energenata.
„Kada sam se uzbuđeno uselila u novi stan u leto 2021. godine, nisam znala da ću te zime jedva moći da priuštim grejanje. Potpisala sam zakup baš kada su cene energije počele da rastu, a za nekoliko meseci moji računi za struju su se utrostručili. Kao solo iznajmljivač koji se suočava sa rastućim troškovima života, želela sam da vidim koliko dugo mogu da izdržim bez uključivanja grejanja. Neverovatno, uspela sam da dočekam proleće bez uključivanja električnih radijatora i sprečila sam da moji računi za energiju još više porastu“, rekla je Renton. Objašnjava kako, srećom, živi na drugom spratu pa se greje iz stanova iznad i ispod svog, a takođe je relativno zdrava i nema nikakvih zdravstvenih problema koje bi hladnoća pogoršala.
Prvu zimu je izdržala uz pomoć mnogo toplih ćebadi i pića, a otkrila je i električno ćebe.
Ni drugu zimu nije uključila grejanje. Na sreću, zima je bila blaga, a Renton kaže da je naučila kako da zaštiti prozore i napravila uređaje koji štite od promaje. Uz to, dobila je psa koji se, kaže, ne odvaja od nje i kojeg je morala redovno da šeta, pa joj je boravak na otvorenom popravio raspoloženje, a dobila je i dozu preko potrebnog vitamina D.
Povećanje cena energije
Renton kaže da troši oko 120 funti mesečno na struju, što je nešto više od 140 evra. Cene energije nastavljaju da rastu i mnogi traže alternativne načine za zagrevanje prostora. Više od 1,7 miliona domaćinstava u Velikoj Britaniji kaže da neće uključivati grejanje ove zime, prema istraživanju USwitch-a.
Centar za održivu energiju preporučuje održavanje dnevne temperature u stanu ili kući između 18 i 21 stepen kako bi se izbeglo nakupljanje vlage. Rentonova kaže da je dnevna temperatura u njenom stanu ispod te preporuke, oko 16 stepeni, ali da joj je prijatno i da to ne utiče na njene radne sposobnosti.
Stručnjaci upozoravaju da život na niskim temperaturama može da ugrozi zdravlje. Ako imate problema sa kretanjem, imate 65 ili više godina i patite od bolesti srca ili pluća, trebalo bi da održavate temperaturu na minimum 18 stepeni.
Život u hladnom domu može oslabiti imuni sistem. Kada je telo stalno izloženo niskim temperaturama, njegova sposobnost da se bori protiv infekcija može biti smanjena. Hladno okruženje može oslabiti funkciju belih krvnih zrnaca, koja igraju ključnu ulogu u odbrani tela od patogena.
Kako se zagrejati bez dodatnih troškova grejanja?
Zaustavite gubitak toplote
Staklar Bil Harknes kaže da u prosečnom domu oko 10 odsto ukupnog gubitka toplote prolazi kroz prozore, ali jednostavan trik može učiniti vaš dom toplijim i udobnijim.
Harkness predlaže ulaganje u termalne zavese i korišćenje sunčeve svetlosti. „Kada je sunčano, otvorite zavese što je više moguće da sunčeva svetlost zagreje sobu.“
Zagrejte sobu
Izaberite jednu prostoriju za zagrevanje i ostanite u njoj što je više moguće tokom dana. „Smanjenje gubitka toplote u celom domu je jedan od najboljih načina da se zagrejete uz manje grejanja“, kaže Joana O’Loan iz Trusta za uštedu energije. „Brze i lake radnje uključuju dodavanje tepiha, držanje unutrašnjih vrata zatvorenim i korišćenje sprečavanja promaje.“
Ako imate problema sa spavanjem kada je hladno, umesto da uključite grejanje u spavaćoj sobi, koristite električno ćebe da zagrejete krevet pre nego što uđete. Pređite na posteljinu od brušenog pamuka ili flisa kada temperature padnu.
Obucite se slojevito
Ako je temperatura u vašem domu ispod preporučenih 18°C, nošenje odgovarajuće odeće može značajno povećati vašu temperaturu. Lični stilista Gigi Vakilzadeh kaže da je nanošenje slojeva ključno i predlaže da počnete sa termo baznim slojem i da dodate vunenu odeću i čarape. Merino vuna je bolji izbor od tradicionalne vune i pomaže da se vlaga odvoji od tela i efikasno zadrži toplotu. Za dodatnu toplinu, dodajte duks od flisa ili vunene pantalone i podloge od flisa. Izbegavajte pamuk jer zadržava vlagu i može vam ostaviti da se osećate hladno. Uverite se da vam odeća nije preuska da biste omogućili pravilnu cirkulaciju vazduha, što pomaže u izolaciji.
Zagrejte se kretanjem
Lagane vežbe mogu vam pomoći da se zagrejete, pa pokušajte da vežbate svaki sat. Jače vežbanje će naterati vaše telo da se znoji da biste se rashladili, tako da težak trening nije idealan ako želite samo da se zagrejete.
Jedite toplo
NHS preporučuje najmanje jedan topli obrok dnevno po hladnom vremenu, a terapeutkinja za ishranu Stefanie Daniels kaže da ostanete topli, fokusirajte se na hranu bogatu hranljivim materijama koja stvara unutrašnju toplotu kroz varenje, poznatu kao termogeneza. Ona kaže: „Supe i čorbe su idealni jer sadrže bogate sastojke poput korjenastog povrća, mahunarki i proteina, a toplota tečnosti takođe pomaže da vas zagreje iznutra. Celim žitaricama poput ovsa, kinoe i smeđeg pirinča potrebno je duže da se svare, stvarajući blagi efekat zagrevanja dok ih vaše telo razgrađuje.
Danijels takođe preporučuje dodavanje đumbira, cimeta, kurkume i kajenskog bibera u obroke, „Đumbir je posebno poznat po svojim zagrevajućim svojstvima jer stimuliše cirkulaciju.
Odbacite alkohol
Kada temperatura padne, može biti primamljivo da uzmete piće da se zagrejete. Ali, kako Daniels objašnjava, „alkohol je vazodilatator, što znači da otvara krvne sudove, uključujući i one ispod kože. Ovo može učiniti da se osećate vruće jer više krvi teče na površinu vašeg tela. Međutim, topla krv se udaljava od jezgra, što dovodi do pada temperature.“
(N1info.hr)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com