S dolaskom hladnijeg vremena mnogi se pitaju kada je pravo vreme za uključivanje grejanja. Međutim, mnogi nisu svesni da prerano ili prekasno uključivanje može štetiti zdravlju.
Kao što niske temperature u domu nose određene rizike, tako i previsoke temperature mogu imati negativne posledice. Prema pisanju Mirrora, Nacionalna zdravstvena služba (NHS) preporučuje da temperatura u domu zimi bude 18 stepeni, dok bi grejanje trebalo uključiti kada ona padne ispod 15 stepeni. Nekorišćenje centralnog grejanja može povećati rizik od prehlade, upale pluća ili drugih respiratornih infekcija, a čak i dovesti do povišenog krvnog pritiska.
Ova preporuka posebno je važna za starije osobe, one s respiratornim problemima ili hroničnim bolestima, kao i za ljude sa smanjenom pokretljivošću, kako bi osigurali da njihov dom ostane adekvatno zagrejan.
Iako je centralno grejanje neophodno tokom hladnijih meseci, postoje i potencijalni zdravstveni rizici koji prate njegovo korišćenje. Zbog toga je važno preduzeti određene mere kako biste očuvali zdravlje.
Kada grejemo dom, vazduh može postati suv, što izaziva iritaciju i povećava sklonost prehladama.
„Suv vazduh u zatvorenom prostoru može isušiti sluzokožu, čime se povećava rizik od infekcija. Sistemi grejanja takođe mogu cirkulisati prašinu i zagađivače, što doprinosi umoru, bolovima u mišićima i iritaciji očiju. Dugotrajno izlaganje visokim temperaturama, posebno u loše provetrenim prostorijama, može dovesti do iscrpljenosti ili dehidratacije“, objasnio je lekar Babek Ašrafi.
Zato je važno redovno provetravati dom tokom zime. Nedostatak provetravanja može izazvati pojavu buđi, jer se vlaga kondenzuje na hladnim površinama poput prozora. Upotreba uređaja za smanjenje vlage ili otvaranje prozora može pomoći u smanjenju ovog problema.
Lekar Ašrafi istakao je da simptomi poput glavobolje, dehidratacije, zapušenog nosa i suvog kašlja mogu ukazivati na to da grejanje negativno utiče na vaše zdravlje.
„Ako se ne osećate dobro i sumnjate da je grejanje uzrok, pokušajte da izađete napolje i prošetate 30 minuta. Ako se nakon toga osećate bolje, to može značiti da su simptomi povezani s uslovima u zatvorenom prostoru. Ako primetite zbunjenost, promene u ponašanju ili otežano govorite, odmah potražite stručnu pomoć“, upozorio je Ašrafi.
(Nova.rs)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com