Koliko dugo čuvate zamrznutu hranu? I ona ima rok trajanja, evo kada treba da ispraznite zamrzivače

Da bi odmrznuta hrana bila sveža, hranljiva i ukusna kao i pre zamrzavanja, postoje neka pravila kojih se morate pridržavati.

Hrana mora biti zamrznuta u trenutku kada je najsvežija. Imajte na umu da se neke namirnice ne zamrzavaju, kao što su sveža jaja i krompir.

Najvažnije je obratiti pažnju koliko dugo određene namirnice stoje u frižideru pre nego što izgube ukus ili postanu nejestive.

Kada je reč o hlebu i poslasticama, pečeni hleb i kiflice mogu da se koriste dva do tri meseca nakon zamrzavanja. Nepečeni hleb, s druge strane, može da izdrži samo mesec dana u zamrzivaču.

Komadi voća mogu da se zamrznu do četiri meseca, palačinke ne treba ostaviti duže od tri meseca.

Kada je meso u pitanju, za jagnjetinu je devet meseci najduže. Cela piletina ili ćuretina mogu da se zamrznu do godinu dana, ali isečeni komadi mogu da ostanu u zamrzivaču do devet meseci.

Mleveno meso sme da odstoji samo četiri meseca, a isto važi i za iznutrice. Sirovi hamburgeri se mogu čuvati četiri meseca. Pohovana piletina i druga živina mogu biti bezbedni za jelo čak i nakon četiri meseca.

Morski plodovi mogu biti veoma problematični ako nisu pravilno zamrznuti. Tanki riblji fileti mogu da se čuvaju šest meseci, dok se masna riba može zamrznuti samo tri meseca. Kuvana riba može se čuvati dva meseca.

Mlečni proizvodi i jaja mogu da stoje u zamrzivaču devet meseci, mleko najviše šest meseci, margarin do godinu dana.

Čorbe sa mesom treba da se čuvaju ne duže od tri meseca, a isto važi i za supe sa povrćem i gulaš.

Koštunjavo voće može da se zamrzne na tri meseca, a povrće do 12 meseci.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com