Američko društvo za mikrobiologiju sprovelo je istraživanje o tome koliko bakterija ima u kuhinjskim krpama prosečnih domaćinstava. Oni su na uzorku od 100 krpa koje su bile korišćene mesec dana došli do vrlo poražavajućih rezultata.
I ešerihija i enterokok
Na 14 posto uzorka našli su koloniju bakterija „zlatne stafilokoke“ koja se nalazi u disajnim organima i na ljudskoj koži. Na trećini od ukupnog uzorka pronađene su i „ešerihija koli“ i „enterokoke“, bakterije koje se javljaju u crevima.
Istraživači su objasnili da „ešerihija“ nije toliko opasna, mada neke njene vrste mogu izazvati probleme, a „zlatna stafilokoka“ može dospeti na kožu oko noktiju ili u nozdrve nakon trovanja hranom.
Ona je kliconoša, ali može se naći i u organizmima kod 25 posto zdravih ljudi. Simptomi su mučnina, grčevi u stomaku i proliv, ali svakako to nije nikakva teža bolest, pa se može izlečiti veoma brzo – kroz tri dana.
Naučnici su, dakle pronašli različite vrste bakterija, koje se prenose sa ljudskog tela, a koje se u krpama dalje razmnožavaju. Studijom su utvrdili da više bakterija ima u porodicama slabijeg socijalnog statusa, a njihov broj raste što se više jede mesa i što je porodica brojnija.
Pranje na 90 stepeni
Brže se prenose bakterije sa vlažnih krpa, kao i sa onih koji se koriste za sve – i za brisanje podloge i sudopere i ruku i stola… Zato treba koristiti posebne krpe za svaku vrstu potrebe jer se samo tako može sprečiti ili svesti na minimum prenošenje bakterija.
Osim toga kuhinjske krpe treba često menjati i prati na temperaturi od 90 stepeni.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com