Kupovina frižidera može oduzeti dosta vremena, ali može biti i frustrirajući zadatak. Da biste odabrali dobar frižider, neophodno vam je istraživanje i strpljenje. Ako izaberete dobar frižider, možete da smanjite utrošak električne energije, smanjite račun za kupovinu namirnica, pa čak i da povećate prodajnu cenu svog stana u slučaju da želite da ga ostavite kada se odselite.
Prvi korak: izračunajte koliko vam je potrebno prostora za odlaganje hrane. Normalno, porodicama sa manjim brojem članova potrebno je i manje prostora.
Drugi korak: izmerite prostor gde želite da stavite svoj novi frižider. Zabeležite visinu, širinu i dubinu frižidera sa otvorenim i zatvorenim vratima. Važno je da izbegnete da kupite frižider koji je suviše velik, suviše mali ili se ne uklapa u postojeći izgled vaše kuhinje.
Standardna dubina frižidera je 60 cm, ali ako imate dosta slobodnog prostora, izaberite one od 80 cm. Visina zavisi od sadržaja pregrada i može da varira od 50 do 210 cm. Širina frižidera je od 60 do 100 cm. Kapacitet frižidera bi trebalo da omogući da namirnice ne stoje blizu jedna druge, kako bi vazduh mogao da cirkuliše. Onima sa manje prostora više bi odgovarali frižideri sa jednom pregradom i frizom. Ovi modeli su visine od 160 cm, a širina i dubina su obično standardni – 60 x 60 cm. Frižideri mogu biti visoki i do 2,5 metara i zapremine od 200 do 350 litara. Jedina mana ovih frižidera je nedostupnost gornjih polica za niže ljude i decu. Ako imate veliku kuhinju, onda možete priuštiti i širi frižider, do 1 metra širine. Za razliku od evropskih modela, postoje i oni niži od 180 cm i više. Ovakve modele obično proizvode azijski proizvođači. Friz se obično nalazi na vrhu. Možete se odlučiti i za "frižider do frižidera" sa dvoja vrata jer oni imaju kapacitet od 300 do 650 litara. Širina ovakvih frižidera je i do 1 metar, dubina do 85 cm, visina do 180 cm. Ovakvi frižideri su pogodni za one koji skladište dosta namirnica.
Treći korak: odlučite kakvu konfiguraciju frižidera želite. Imate na raspolaganju frižidere sa kombinacijom frižidera i zamrzivača. Zamrzivač može zauzimati manji ili veći deo, sve zavisi od vaših potreba. Deo za zamrzavanje može biti u gornjem ili donjem delu frižidera; ali možete kupiti i zamrzivač pored frižidera, koji izgleda kao jedan.
Prilikom izbora frižidera, obratite pažnju na broj pregrada. Obično frižider ima od jedne do tri pregrade, mada postoje i modeli sa jednom pregradom i malim frizom, u koji obično stane oko 2 kg mesa. Najpopularniji su oni sa dve pregrade, sa jednim ili dvoja vrata. Prednost ovih frižidera sa duplim komorama: kada otvorite jedna vrata, hladna temperatura u drugoj komori se ne spušta. Na ovaj način štedite i struju.
Hladna komora obično zauzima najveći deo frižidera. U ovom delu se i nalazi veći deo pregrada. Police u frižideru prave se obično od stakla i one se lako čiste a i izgledaju lepše. Takođe je dobro da možete da podešavate visinu pregrada.
Četvrti korak: odlučite koje su karakteristike bitne za vas. Mnogi modeli ovih "frižidera do zamrzivača" imaju i deo za led i deo za filtriranu vodu. Neki frižideri imaju kontrolore vlažnosti kako bi produžili svežinu mesa ili povrća. Zato kupite frižider koji najviše odgovara vašim navikama u ishrani, kupovini kao i životnim navikama uopšte.
Sistem odmrzavanja u samom frižideru radi automatski. Danas postoje dva sistema – sa kapljicama i nezamrzavajući. U prvom se vlaga skuplja na zadnjem zidu frižidera a kapljice padaju u specijalnu posudu. Ipak se preporučuje da odmrzavate frižider ručno dva puta godišnje. Ovakvi frižideri su jeftiniji od ovih drugih. Nezamrzavajući sistem je zasnovan na cirkulaciji vazduha u samoj komori. U ovakvim frižiderima se ne hvata inje i režim jednake temperature se održava u celoj komori. Vlaga se kondenzuje na specijalnom rashladnom uređaju i onda se sakuplja u posudu.
Trebalao bi da pažnju posvetite i frizu i njegovoj mogućnosti da zadrži određenu temperaturu. Da bi vam namirnice stajale do nedelju dana, dovoljna je temperatura od -6°C (ovakvi frižideri imaju jednu zvezdicu). Ako je temperatura -12°C, onda namirnice možete da držite i do mesec dana (frižideri sa dve zvezdice). Ako je temperatura -18°C, onda vaša hrana može da stoji i do tri meseca (tri zvezdice). Ako postoji mogućnost da temperaturu podesite ispod -18°C, onda proizvode možete držati i do godinu dana (četiri zvezdice). Ne zaboravite: što je veći friz, manja je hladna komora.
Peti korak: uporedite cene i potražite gde ima rasprodaja. Bilo da planirate da kupite frižider preko onlajn kupovine ili da odete u prodavnicu, možete uštedeti novac ako malo istražite ponudu i cene. Takođe, u cenu uračunajte i troškove isporuke i instalacije.
Šesti korak: takođe je poželjno da se informišete o samom modelu frižidera koji vas interesuje. Te informacije možete potražiti na internetu ili u mnogobrojnim katalozima koje možete naći u prodavnicama.
Sedmi korak: obavezno se raspitajte o garanciji. Dobra garancija će obično trajati godinu dana za delove i pet godina za ceo sistem frižidera.
Još nekoliko saveta: frižideri se obično mogu kupiti u beloj, crnoj ili boji badema. U svakom slučaju, uklopite svoj novi frižider u postojeći izgled kuhinje. Neka ona deluje profesionalno. Obavezno pre kupovine proverite da frižider nije oštećen ili izgreban. Ako je u pitanju manje oštećenje na koje biste pristali, zatražite od prodavca popust na cenu.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com