Do sada smo spomenuli univerzalne i građevinske lepkove i lepila za drvo. Postoje i druge vrste, za druge materijale. Verovatno ste se i s njima već sretali.
Jedan od takvih lepkova je lepak za tapete. Proizvodi se od celuloze (karboksimetilceluloza – CMC), a na tržištu ga nalazimo u vidu praha koji rastvaramo u vodi. Uputstvo za primenu nalazi se na pakovanju. Ipak, valja znati da količina vode koju ćete dodati zavisi i od materijala koji lepite. Koristi se za lepljenje tapeta od papira, tekstila, plute, kao i papirne ambalaže.
Brzovezujući (super) lepkovi pravljeni su uglavnom na bazi cijanakrilata. Njihova vezivna moć je veoma velika i u prodavnicama ih možete nabaviti u veoma malim količinama, dovoljnim za sitne popravke. Ovi lepkovi skoro trenutno stvrdnjavaju. Kao i prilikom svakog lepljenja, i ovde treba voditi računa o čistoći mesta koje želite da spojite, čak po potrebi treba odmastiti te površine. Superlepak je veoma agresivna supstanca pa je poželjno držati ga podalje od dece. Koristi se za spajanje malih površina drveta, metala, stakla, keramike i drugih materijala glatke površine.
Višekomponentni lepkovi, najčešće dvokomponentni, funkcionišu na sledeći način: lepljiva materija meša se s učvršćivačem pa dolazi do hemijske reakcije, posle koje nastane druga supstanca. Neki od ovih lepkova pravljeni su na bazi epoksidnih smola. Vezivna moć im je takođe velika, a područje primene veoma široko.
Pored nabrojanih, trebalo bi spomenuti i lepkove za tekstil, kožu i gumu. To su lepila najčešće na bazi neoprena, ali i drugih supstanci. Prilikom njihovog korišćenja obavezno pročitajte uputstvo proizvođača i pridržavajte ga se.
Razni silikonski lepkovi koriste se za lepljenje stakla (u akvaristici, na primer), kao i za zaptivanje uopšte. Postoje i akrilni lepkovi i gitovi, kao i mnogi drugi montaž gitovi. Vi ćete se odlučiti za onaj kojim ćete najbolje i najbrže moći da rešite problem na koji ste naišli.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com