Mermer, divan prirodni kamen poznat po svojoj izdržljivosti i elegantnom izgledu, čest je izbor pri opremanju životnih prostora gde je imperativ postići luksuzan utisak, ali njegovo održavanje nije nimalo luksuzno. Svako ko ga ima u svom domu zna o čemu pričamo.
To je materijal koji ima tendenciju da upija tečnosti i mrlje, tako da svako piće, uključujući čak i vodu – posebno tvrdo i u višku – može da izazove promenu boje i oštećenja. A ne treba ni da pominjemo ostatke hrane, ulja, mastila ili laka za nokte… Ali ako brzo reagujete pravilnom tehnikom čišćenja, moguće je ukloniti mrlje bez oštećenja.
Iako je vreme od suštinske važnosti za uklanjanje mrlja sa mermera, važno je ne žuriti sa bilo kojim sredstvom za čišćenje i bilo kojom tehnikom čišćenja. Dok su blagi deterdžent i voda obično dobri za redovno održavanje, postoji nekoliko preporuka koje treba slediti.
Baš kao i kada se bavite tepisima, nameštajem, pa čak i vešom, vaš pristup čišćenju mermera treba da zavisi od same mrlje i koliko je duboko već prodrla u sam materijal. Nikada ne koristite abrazivna i kisela sredstva za čišćenje.
„Iako su neki sastojci za domaćinstvo, poput limuna i sirćeta ili izbeljivača, odlični za čišćenje doma, mogu oštetiti mermer“, upozorila je Keti Kohun iz Two Maids-a, piše Southern Living.
Prema The Marble Doctor, servisu za restauraciju specijalizovanu za prirodni kamen sa sedištem u Virdžiniji, postoje tri glavne vrste mrlja koje zahtevaju različite pristupe: organskim mrljama od hrane, pića i prirodnih boja potrebna su oksidaciona sredstva, kao što je vodonik peroksid; mrlje na bazi ulja, kao što su ulja za kuvanje, mast i losioni, zahtevaju nešto upijajuće da bi ih izbacili, poput sode bikarbone; dok neorganske mrlje kao što su mastilo, lak za nokte ili otisci čaša i šoljica, zahtevaju hemijsko čišćenje u borbi protiv promene boje, kao što je nekoliko kapi amonijaka pomešanog sa vodonik-peroksidom.
Možda zvuči jednostavno, ali nije tako. Krenimo redom.
Mrlje od mermera se mogu ukloniti gustom pastom, obično napravljenom od sode bikarbone i vode. Kada se nanese i ostavi da se stvrdne, obično će izvući mrlju iz mermera na neabrazivan način. Za organske mrlje ili mrlje na bazi ulja, pomešajte kašiku sode bikarbone sa nekoliko kapi vode u maloj posudi, tek toliko da napravite gustu pastu. Napomena: Za organske mrlje, The Marble Doctor preporučuje dodavanje nekoliko kapi blagog deterdženta za suđe. Pasta se nanosi na mrlju i ostavlja preko noći, a The Marble Doctor takođe predlaže pokrivanje pogođenog područja providnim filmom. Sledećeg jutra nežno uklonite foliju i uklonite pastu mekom, vlažnom krpom i po potrebi isperite toplom vodom. Ako je mrlja i dalje vidljiva, pokušajte ponovo, ali ovog puta dodajte nekoliko kapi vodonik peroksida umesto vode. Za neorganske mrlje preporučuje se i vodonik-peroksid sa dodatkom nekoliko kapi amonijaka. Postupak je isti: prekrijte obolelo mesto, pokrijte folijom, ostavite nekoliko sati, obrišite mekom krpom, a zatim isperite toplom vodom, prenosi Jutarnji.hr.
Kako zaštititi mermer?
The Marble Doctor predlaže korišćenje podmetača za sve čaše i šolje, posebno ako su napunjene kiselim ili alkoholnim pićima.
Takođe, preporučljivo je da nikada ne postavljate vrelu šerpu na mermer bez zaštite – može da pukne ili da nanese neko drugo oštećenje površine.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com