Već smo govorili o ručnom alatu kućnog majstora. Količina alata koju ćete posedovati zavisi od mnogo faktora: potrebe za određenom vrstom alata, prostorom za odlaganje alata kad se on ne koristi, cenom (skupoćom) određenih alata.
Ako ste u mogućnosti da sebi obezbedite nešto komotniji prostor za rad (garažu ili omanju prostoriju u kući), gde nikome neće smetati vaše majstorisanje, gde ćete i vi imati neometan rad, a pri tom se iz hobija bavite nekim zanatom (stolarskim, bravarskim i slično), imaćete potrebu da pored osnovnih i specifičnih ručnih alata svoju radionicu opremite i pojedinim električnim alatima i mašinama.
Električni alati i mašine u vašoj radionici moraju zadovoljavati sigurnosne standarde, bilo da je reč o profesionalnim ili hobi mašinama i alatima. Električne instalacije u radionici moraju biti ispravne, a električni aparati za ove namene po pravilu moraju biti uzemljeni. Produžni kablovi takođe moraju da obezbede da aparati budu uzemljeni.
Nestručno rukovanje električnim alatima i neupućenost u mere zaštite pri korišćenju mašina česti su uzroci nezgoda u radu. Majstori profesionalci ipak su imali obuku na mašinama i s alatima koje koriste.
U kućnoj radionici trebalo bi imati bušilicu i burgije za razne namene (za drvo, metal i beton). U poslednje vreme postoje u ponudi i akumulatorski alati; na primer, bušilica sa podesivom brzinom i smerom obrtaja, koju možete iskoristiti i kao odvijač, uz odgovarajuće nastavke (bitove).
Pored bušilice, a u zavisnosti od toga kakvim poslom želite da se bavite, možete naći za shodno da vam je potrebna brusilica (trenutno je moguće naći brusne ploče za brušenje i sečenje metala, kao i dijamantske ploče za sečenje betona i keramičkih pločica, pa čak i cirkularne testere za sečenje drveta). Samo jedan od mnogih saveta jeste taj da pri radu sa brusilicom vodite računa da mašina odbacuje opiljke prema dole i u smeru suprotnom od vas; ne smemo zaboraviti ni obaveznu upotrebu zaštitnih sredstava, kao što su u ovom slučaju naočare i, eventualno, rukavice.
Ako želite da sami održavate svoj alat, trebalo bi da imate i električni oštrač. Međutim, moramo napomenuti da oštrenje alata nije nimalo jednostavan posao i da se u njega ne bi trebalo upuštati ako niste sigurni da to umete da radite.
Na tržištu je moguće naći i druge alate: ubodne testere, električno rende, šlajferice, klamarice, ručne i stone cirkulare, glodalice, moglo bi se jako dugo nabrajati.
Odlazak u radnju sa alatima i mašinama ponekad je veoma riskantan za kućnog majstora jer može biti fatalan po kućni budžet. I ovi, kao i mnogi drugi uređaji, pojavljuju se u radnjama u profesionalnim i hobi varijantama. I kao i u mnogim drugim prilikama u životu, i ovde često vredi pravilo "koliko para – toliko muzike".
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com