Frižider nam je svima neka vrsta garancije da ćemo sačuvati kvalitet namirnica. Takođe, mnogi se vode ustaljenim navikama, pa, na primer, voće i povrće stavljaju u pregrade frižidera, a mlečne proizvode u vrata. Međutim, nije svejedno kako stavljate namirnice u frižider. Takođe, neki principi kojima se vodite kada odlažete hranu, prosto nisu ispravni.
Ešli Ajridejl, članica organizacije “Choice” koja se bavi zaštitom potrošača, kaže da je redosled slaganja hrane izuzetno važan za očuvanje njenog kvaliteta.
“Različite namirnice takođe zahtevaju različite temperature za održavanje, pa bi bilo dobro da ih slažete po određenom planu, a to će vam takođe olakšati da ih pronađete ako ih ima mnogo”, kaže Ešli.
Ona preporučuje da meso i mesne prerađevine držite u zamrzivaču, što verovatno i radite. Međutim, ako ga nemate, onda ga čuvajte na najvišoj polici, i to skroz pozadi, na samom kraju police, gde je najhladnije.
Voće i povrće treba držati u fioci koja se obično nalazi na dnu frižidera. Paradajz je izuzetak i njega uopšte ne treba držati u frižideru, već u korpi sa voćem koja se nalazi na sobnoj temperaturi, jer je paradajz namirnica koja se brzo kvari, ako nema aditive, pa ga treba brzo iskoristiti.
Većina vas drži mleko u vratima frižidera, ali Ešli preporučuje da ga stavite na neku od polica, jer je temperatura u vratima nije dovoljno niska, pa mlečni proizvodi neće trajati toliko dugo i izgubiće svežinu.
Što se tiče jaja, koja maltene uvek imate u frižideru, Ešli kaže da je bolje da se čuvaju u svojoj originalnoj, kartonskoj kutiji, nego u pregradama frižidera.
“Kutije su bezbedne, ne mirišu kao druga hrana i na njima možete uvek da vidite rok trajanja. Kada se pravilno čuvaju, jaja mogu da traju i do mesec dana”, kaže ona.
Pojedini ljudi kupuju i hleb u velikim količinama, pa ga stavljaju u zamrzivač. Ajridejlova smatra da je i to potpuno pogrešno.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com