Mnogi kišnicu koriste u domaćinstvu, ali za ove 3 stvari veoma je opasna

Korišćenje kišnice u domaćinstvu nudi brojne prednosti. Međutim, postoje određene oblasti za koje ne bi trebalo da koristite prikupljenu vodu.

Bez obzira da li svoju kišnicu sakupljate u jednostavnom buretu za kišnicu, sa čitavim sistemom za kišnicu, u cisterni ili podzemnom rezervoaru – sakupljanje hladne vode koja pada sa neba može imati brojne prednosti.

Površine u kući i bašti gde možete koristiti prikupljenu vodu su takođe veoma raznovrsne. Prema izveštajima, redovno korišćenje kišnice može uštedeti do 50 odsto pijaće vode.

Za šta ne bi trebalo da koristite kišnicu

Međutim, pored mnogih stvari koje možete da uradite sa kišnicom, postoje i neke stvari za koje kišnica nije pogodna.

Ovde možete pročitati tri stvari za koje ne bi trebalo da koristite sakupljenu kišnicu.

1. Kao voda za piće za kućne ljubimce

Nije dobra ideja davati psu/mački sakupljenu kišnicu u njihovoj posudi za vodu ili je puniti u flaše za vodu za hrčke itd.

Voda se može kontaminirati na različite načine tokom procesa sakupljanja i skladištenja. Na primer, ako nemate odgovarajući filter, sva prljavština sa krovova – uključujući lišće ili ptičji izmet – može završiti u vodi. Kišnica takođe može da apsorbuje zagađivače iz atmosfere koje niti vidite niti osetite.

Iz tog razloga, kišnica nije pogodna za akvarijume ili ribnjake jer može sadržati visoku koncentraciju teških metala. Zbog moguće kontaminacije bakterijama, kišnica generalno nije dozvoljena kao voda za piće u Evropskoj uniji.

2. Za kuvanje

Još jedna stvar za koju ne bi trebalo da koristite kišnicu je kuvanje ili slične aktivnosti. Ovo je takođe zbog prilično loše čistoće prikupljene vode.

Kao što kućni ljubimci ne bi trebalo da piju kišnicu, ne bi je trebalo koristiti ni u kuhinji gde bi mogla doći u kontakt sa hranom.

Ako i dalje želite da koristite vodu prikupljenu od poslednjeg pljuska u kuhinji, morate je temeljno očistiti i filtrirati pre upotrebe da biste uklonili sve nečistoće. To se može uraditi, na primer, kroz poseban sistem za prečišćavanje vode. Takođe se preporučuje da se kišnica prokuva pre upotrebe da bi se ubile bakterije.

3. Za tuširanje i negu tela

Poslednja tačka bi vas mogla malo iznenaditi, ali kišnicu ne treba koristiti ni za tuširanje, kupanje ili pranje.
Sakupljenu vodu je uglavnom moguće koristiti za ličnu higijenu, ali to uključuje određene rizike – posebno za osobe sa slabim imunološkim sistemom. Štaviše, to zahteva mnogo truda, jer se moraju sprovoditi redovne kontrole kvaliteta i postoji zahtev za izveštavanje i odobrenje.

Pranje veša kišnicom je moguće, ali se savetuje oprez

Na kraju, želimo da skrenemo pažnju na pranje veša kišnicom. Za razliku od prethodnih tačaka, ne savetujemo u potpunosti da koristite kišnicu za rad mašine za pranje veša. Tokom ciklusa pranja, štetne klice obično ubijaju visoka temperatura i deterdžent.

Međutim, to se ne može obezbediti pri naknadnom ispiranju hladnom vodom i postoji opasnost da klice uđu u veš.

Ovaj rizik možete izbeći ako na odgovarajući način tretirate vodu ili nakon toga peglate veš.

Obe čiji imuni sistem nije normalno razvijen, kao što su osobe sa zdravstvenim problemima i prethodnim bolestima, kao i mala deca, ne bi trebalo da rizikuju zdravlje, već bi veš trebalo da peru vodom iz česme.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com