Ustajao miris, karakterističan za stare stvari može negativno uticati na udobnost i atmosferu doma. Zašto se ovaj miris javlja u kućama i stanovima? Možda imate neke stare, nasleđene stvari koje su sa sobom donele taj karakterističan miris starosti, ustajalosti. Kako se rešiti mirisa starosti iz stana?
– Nikad ne koristite osveživače vazduha (osim što su štetni za ljude, oni neće napraviti nikakav dugoročan posao).
– Izbacite sve smeće iz stana kao i hranu kojoj je prošao rok.
– Okrečite stan ili kuću, i temeljno prebrišite nepristupačne delove kuće.
– Ako možete, izbacite tepihe iz kuće. Ako to nije moguće, pošaljite ih na pranje ili ih temeljno očistite sodom bikarbonom.
– Svaki dan podignite roletne, sklonite zavese i pustite sunčeve zrake u kuću. Sunčevi zraci ubijaju patogene i buđ.
Kuću čistite isključivo sa belim sirćetom, tako što ćete pomešati dve kašike sirćeta sa čašom vode. Pamučnu krpu natopite sa tom vodom i prebrišite drvene elemente u kući. Svake nedelje ponovite postupak. Belo sirće uklanja mirise, dezinfikuje sobu, a i praktično je za upotrebu. U kući možete da stavite posude sa: korom limuna ili narandže; sodu bikarbonu; zrnca kafe; mirišljave sveće. Sve ove stvari uspešno ubijaju neprijatne mirise. Takođe, jako je bitno očistiti tapacirani nameštaj, a to ćete učiniti na sledeći način:
Pomešajte kafenu kašiku limunske kiseline, dve čaše vode, kašiku sirćeta i jednu kašiku tečnog sapuna. Stvoriće se pena koju pamučnom krpom nanosite na tapacirani nameštaj. Malo istrljajte pa ostavite dva sata da se to osuši. Nakon toga četkom isčetkajte nameštaj pa ga usisajte.
Uz sve ove prethodne savete neophodno je da kuću redovno provetravate. Ako je moguće uvek ostavite neki prozor malo odškrinut. Nabavite saksije sa cvećem, ono će prečistiti vazduh. Takođe, bilo bi dobro da u kuću unesete svežu lavandu ili ruzmarin.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com