Najlepša sobna biljka – laka je za negu i održavanje i treba da bude ukras u svakoj kući

Najlepša sobna biljka – laka je za negu i održavanje i treba da bude ukras u svakoj kući!

Ako tražite idealnu biljku za jesenju dekoraciju, koleus je pravi izbor! Ova biljka nije zahtevna za održavanje, veoma je izdržljiva i uz minimalnu negu nagradiće vas raskošnim lišćem u jarkim bojama, prenosi espreso.co.rs.

Poznata i kao ukrasna kopriva, koleus pripada rodu jednogodišnjih i višegodišnjih biljaka ili niskih žbunova.

Iako se lako može gajiti u saksijama, koleus je omiljen i kao baštenska biljka zbog svog predivnog lišća, dostupnog u više od 60 različitih boja. Najčešće ćete ga videti u zelenim, crvenim, narandžastim, ljubičastim i žutim tonovima, a listovi često imaju i zanimljive šare.

Ova biljka je posebna po tome što ne žari poput obične koprive i ne zahteva mnogo pažnje. Odlično napreduje u polusenci, dok direktna sunčeva svetlost može dovesti do bledog lišća ili njegovog opadanja. Međutim, hibridne vrste koleusa mogu podneti i nešto više sunca.

Zimi, nije preporučljivo ostavljati koleus napolju jer je  biljka koja voli temperature iznad 13 stepeni. Zbog toga je najbolje da je uzgajate u saksiji, tako da je lako možete uneti unutra kada se temperature spuste.

U letnjim mesecima, koleus cveta, ali njegovi cvetovi nisu posebno dekorativni. Zbog toga je bolje ukloniti cvetove kako bi biljka zadržala energiju za raskošno lišće.

Zalivanje koleusa

Koleus zahteva dosta vode, pa je važno da bude posađen u većoj saksiji sa dobrom drenažom i u rastresitom zemljištu bogatom tresetom. Unutra ga treba zalivati na svaka dva do tri dana, dok ga napolju, posebno tokom letnjih vrućina, treba zalivati svakodnevno, pa čak i više puta dnevno. Ključno je da tlo nikada ne bude suvo.

Đubrenje koleusa

Pri sađenju u saksiju, obavezno koristite sporootpuštajuće đubrivo sa višim sadržajem kalijuma, jer će to pospešiti intenzivne i jarke boje lišća. Mesec do dva nakon sadnje, počnite sa prihranom jednom mesečno.

Izbegavajte đubriva bogata azotom, jer mogu uzrokovati da biljka izgubi šarenilo i postane pretežno zelena.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com