Zumbuli su jedna od omiljenih prolećnih biljaka, cvetaju u predivnim plavim, belim i rozim i drugim bojama i najavljuju duge, tople i sunčane dane. Imaju upečatljive, prelepe mirisne cvetove i zvonoliki oblik, a bez obzira na to da li ih uzgajate u bašti ili u sobi, apsolutno ulepšavaju prostor.
Kao deo porodice ljiljana, ove sadnice su trajnice koje cvetaju u proleće i koje godinama mogu da krase vašu baštu. Bez obzira na to da li ste vrtlar početnik ili već iskusni poznavatelj biljaka, briga i pažanja za ovu trajnicu donosi zaista vrednu i isplativu nagradu.
Stručnjaci za cveće se slažu da je zumbul sjajan izbor za biljku jer unosi lepotu i miris u svaki prostor. Jednom kada nikne, zumbul će da vam omogući da uživate u mirisu i spektru prekrasnih boja, baš kao i u sjajnom cvetu koji možete da isečete i stavite u vazu.
Šta treba da znate o zumbulima?
Prava temperatura i odgovarajuća količina vode vrlo su važni elementi za uzgoj zumbula.
„Omogućavanje lukovica da se razvijaju u hladnim, mračnim uslovima je apsolutno ključno“, ističe Endru Gaumond, botaničar i direktor sadržaja u „Petal Republic“.
Zatim, kada su spremne za sadnju, lukovicama zumbula najvažnija je sunčeva svetlost. Budući da prekomerno zalivanje zumbule brzo može da ubije iznutra ili spolja, posuda za sađenje sa dovoljno drenaže, takođe, je ključna. U suprotnom tlo postaje previše vlažno i blatnjavo da bi ova biljka mogla da preživi.
Uzgoj u zatvorenom prostoru
„U zatvorenom prostoru ove biljke su kratkog veka, tako da ćete dobiti samo nekoliko nedelja uživanja u njima“, ističe hortikulturist Džastin Hankok.
Morate da počnete da se brinete za svoje zumbule pre nego što ih posadite.
„Kada uzgajate zumbule u zatvorenom prostoru, važno je da zapamtite da lukovice moraju da budu ohlađene u trajanju od šest do 10 nedelja“, kaže Susan Brandt, suosnivačica „Blooming Secretsa“.
Ponekad možete da kupite prethodno ohlađene zumbule iz rasadnika i da ih odmah posaditi, ili možete da rashladite lukovice u podrumu, garaži ili frižideru pre nego što ih posadite.
Kada su spremne, lukovice posadite u lonac s drenažnim rupama koji ste prethodno napunili s ispunili dobro drenirajućom višenamenskom i pH neutralnom zemljom. Lukovice je potrebno da prekrijete samo gornjim slojem zemlje, a nakon toga ih nežno zalijte kako biste navlažili tlo.
Nakon toga posudu sa zasađenim lukovicama zumbula prekrijte crnom vrećom za otpad kako biste ih zaštitili od bilo kakvog izvora svetla i premestite ih na tamno, hladno mesto. Zatim ih ostavite barem 10 do 11 nedelja da miruju. Tokom tog razdoblja proveravajte ih svake dve do tri nedelje i ako je gornji sloj zemlje suv, lagano ih zalijte.
Nakon nekog vremena trebalo bi da vidite izdanke kako izbijaju iz tla – što znači da možete da ih odnesete na mesto koje ste namenili za njih.
Zumbule je u zatvorenom najbolje je da smestite na mesto koje prima jako, indirektno svetlo tokom većeg dela dana. Prozor okrenut prema jugu koji je zaštićen prozirnim roletnama ili delimično navučenom zavesom bilo bi idealno mesto. Nakon što dobiju potrebnu svetlost, zumbuli bi trebalo da procvetaju u roku od dve do tri nedelje.
Jednom nedeljno proveravajte količinu vlažnosti tla, lagano zalijte, ali svakako izbegavajte da zemlja bude jako natopljena.
Takođe, možete da pokušate da posadite zumbule bez zemlje. Naime, koristeći različite plitke posude ili činije, možete uspešno saditi zumbule samo u kamenčićima i vodi.
Postavite lukovice na kamenčiće, šiljatom stranom prema gore i s korenom prema dole. Zatim napunite posudu s još kamenčića – baš kao što biste to učinili s zemljom – dok ne bude vidljiva samo gornja trećina lukovice. Nakon toga ulijte vodu tako da dno lukovica bude tik iznad vode. Zumbuli će da formiraju korenje koje će da izraste direktno u vodu i neće da bude ni potrebno zalivanje.
Kako uzgajati zumbule na otvorenom
Zumbuli na otvorenom cvetaju u proleće, ali se sada u jesen. Prema savetu stručnjaka za cveće, za uspešnu sadnju potrebno je lukovice zumbula da stavite u zemlju barem mesec dana pre prvog očekivanog mraza.
Lukovice postavite na mesto koje je većinu dana izloženo sunčevoj svetlosti, a između svake lukovice ostavite oko 10 cm razmaka. Osim pronalaženja prave količine sunčeve svetlosti, za uspešnu sadnju važno je da lukovice ne posadite na mesto koje ima tendenciju nakupljanja vode.
Budući da ove biljke imaju relativno kratak vek nakon što procvetaju, smestite ih na mesto gde ćete lako moći da ih vidite, mirišete i uživate u njima.
Većina pH neutralnih vrsta tla odgovaraće zumbulima, ali mešanje s kompostom ili gnojivom podstaknuće hranjive materije i pomoći njihovom rastu. Preporučljivo je da ih posadite u tlo koje se dobro drenira i ne zadržava veće količine vode. Zumbule zalivajte tek kada je zemlja potpuno suva, a dovoljno je otprilike jednom ili dvaput nedeljno.
Izbegavajte preduboku sadnju lukovica u tlo, sasvim je dovoljno 10 do 15 cm. Pogrešno je da sadite lukovice i da ih stavljate u zemlju naopačke. Kada dobijete lukovice zumbula, proverite da li imaju dlačice – to je koren zumbula koji bi trebalo da ide direktno u zemlju. Ako ništa drugo, pronađite crni krug na lukovici jer se taj oblik pojavljuje samo na dnu.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com