Nakon ispijanja kafe prava je šteta baciti preostali soc, odnosno talog, jer ga možemo korisno i praktično oskoristiti za razne stvari u svom domu.
Samim tim, smanjićete i nivo otpada i tako postati deo zero-waste principa za očuvanje životne sredine.
1. Prihranite biljke
Talog kafe bogat je mineralima i drugim hranljivim materijama, pa može poslužiti kao đubrivo. Ali, kafa sadrži kiseline koje utiču na pH vrednost tla, pa se treba koristiti umereno, i to najpre za biljke kojima odgovara kiselije tlo poput, na primer, bobičastog voća. Kafu „vole“ i šargarepa, rotkvica,ruže, rododendroni, gladiole, ljiljani i hortenzije. Takođe, može se dodati u kompost sa ostalim biootpadom. Baštovani kažu da je talog kafe koristan i za privlačenje kišnih glisti koje oplemenjuju tlo, a da odbija puževe koji uništavaju rasadu.
2. Negujte se
Talog kafe odličan je za piling, naročito ako ga pomešate sa organskim hladno ceđenim uljem jojobe koje kožu dubinski hidrira i omekšava. Kofein i minerali iz kafe podstiču prokrvljenost i dreniraju tkivo pa tako pospešuju smanjenje celulita. Drenažna svojstva kafe pomažu ublažiti podočnjake i natekline oko očiju: pomešajte talog kafe sa kokosovim uljem i malo vode u gustu smesu, pa je nanesite ispod očiju. Ostavite deset minuta pa isperite.
3. Pripremite slasno pečenje
Jedan je od omiljenih kulinarskih trikova omekšavanje i aromatizovanje mesa socom od kafe. Možete ga, na primer, pomiešati sa smeđim šećerom i morskom solju pa time istrljati odreske „na suvo“ dva sata pre pripreme. Tako će meso tokom pečenja dobiti poseban okus, sočnost i hrskavu koricu.
4. Očistite posuđe od tvrdokornih mrlja
Sasušene i zagorele ostatke hrane lakše ćete ukloniti sa posuđa ako ga očistite socom.
5. Uklonite neprijatne mirise
Pustite da se talog kafe osuši, pa ga prema potrebi, stavite u frižider i kuhinjski ormarić (držite ga u otvorenoj posudici). Njime možete osvežiti i obuću tako što ćete talog staviti u staru čarapu ili zamotuljke od prozračne tkanine, pa ih preko noći ostaviti u obući. A da biste sa ruku uklonili mirise preostale nakon čišćenja ribe ili belog luka, istrljajte ruke kafenim talogom, pa ih isperite.
6. Rešite se komaraca i muva
Kofein i diterpeni iz kafe odbojni su insektima, pa se možete zaštiti tako da pospete soc ili ga držite u posudicama na mestu gde najčešće boravite napolju (npr. dok sedite na balkonu ili dvorištu).
7. Popravite ogrebotine na drvenom nameštaju
– Napravite gustu smesu od kafenog taloga i vode pa je utapkajte pamučnom maramicom na oštećena mesta. Ostavite 5 – 10 minuta pa prebrišite pamučnom krpom. Možete ovaj postupak ponoviti više puta, sa razmakom od nekoliko sati između svakog nanošenja, dok ne postignete željenu boju.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com