Kada stavljamo veš u mašinu za pranje, obično to radimo automatski, rutinski, pa o nekim stvarima i ne razmišljamo. Ipak, postoji neka opšteprihvaćena percepcija o pranju veša, koju nikada ne dovodimo u pitanje. Ipak, da li je to sve istina?
Više deterdženta za prljaviji veš
Ovim upravo postižete suprotan efekat. Ukoliko dodate vašem vešu više deterdženta od preporučenog, program koji ste izabrali neće moći da ispere sav deterdžent, što može da ošteti odeću i izazove alergijske reakcije na koži.
Hladna voda ne pere dobro
To je neistina. Deterdženti za pranje veša podjednako se rastvaraju i funkcionalni su i u hladnoj i u toploj vodi. Ali je istina da neki materijali ne smeju da se peru u vreloj vodi. Beli veš – peškire, posteljinu i donji veš obavezno treba prati na visokoj temperaturi.
Mekoća peškira zavisi od omekšivača
I to je neistina. Omekšivač za veš će omekšati peškire, ali ih isto tako može učiniti previše mekanim pa će moći manje upijati vodu. Kada perete peškire, u veš mašinu dodajte dve čiste teniske loptice ili malo sirćeta i uobičajeni deterdžent, pa će biti mekani i nežni.
Odeća se skuplja prilikom pranja
To je tačno jedino ako su u pitanju osetljivi materijali kao što je vuna, koja se pere po posebnom uputstvu. Odeća se neće skupiti pri pranju u veš mašini, već u mašini za sušenje i to zbog nedostatka vlage. Zato koristite kraće programe za sušenje.
Sortiranje nije potrebno
I to je još jedna zabluda u nizu. Nemojte zaobilaziti ovaj korak, on je neophodan da biste izbegli da vam bela majica postane plava ili zelena.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com