Neki uređaji ni slučajno ne smeju pod vodu: Kako da očistite toster, blender i druge male aparate!

Mali kućni aparati umeju zaista da olakšaju i ubrzaju sve kuhinjske poslove, tako da su veoma korisni. Ipak, iako postoje već decenijama, mnogi ljudi ne znaju kako da održavaju ove kućne aparate pravilno, zbog čega se oni brže kvare. Voda i deterdžent u nekim slučajevima ne dolaze u obzir.

Pegla

Najčešći problemi koji se pojavljuje na i u peglama, jesu crne mrlje na ploči i naslage kamenca u rezervoaru. Potrebno je sanirati i jedan i drugi problem, kako bi pegla mogla i dalje da se koristi. Dno pegle možet eočistiti pastom od sode bikarbone i vode. Umutite ova dva sastojka kako biste dobili gustu pastu, nanesite je na peglu i ostavite da odstoji nekoliko minuta. Na kraju prebrišite peglu mokrom krpom.

Kako biste očistili rupice za paru, koristite štapiće za uši, a da biste očistili rezervoar za vodu, pomešajte sirće sa običnom vodom i sipajte tu smešu u rezervoar. Zatim uključite peglu, podesite je na najvišu temperaturu i postavite je da stoji u uspravnom položaju. Na kraju nekoliko minuta peglajte neki komad odeće koji vam neće smetati da se isprlja pošto je moguće da će para osloboditi prljavštinu koja se zadržala unutar pegle. Ostatak tečnosti prospite.

Toster

U tosterima se talože mrvice, koje vi golim okom možda i ne vidite, ali njihovo nakupljanje može da dovede do bržeg kvarenja. Pre nego što počnete da čistite toster, obavezno ga ostavite da se ohladi i nikada nemojte da ga potapate u vodu. Redovno čistite spoljašnjost tostera, a mrve obavezno istresite iz odeljka gde se stavljaju kriške hleba i operite ga deterdžentom u toploj vodi. Ukoliko pregrada za hleb ne može da se izvadi iz tostera, onda posle svake upotrebe istresite mrvice i očistite unutrašnjost četkicom, koliko god možete.

Blender

Što se tiče oštrice blendera, preporučuje se da proverite da li je preporučljivo njeno pranje u mašini za sudove, jer ono u nekim slučajevima može da se istupi. Što se tiče dna blendera, odnsono posude, ono bez problema može da se pre u mašini za sudove ili ručno, deterdžentom i vodom. Za pranje dna blendera od nerđujućeg čelika, odgovaraće vam i sredstvo za čišćenje stakla. Dovoljno je samo da poprskate blender i obrišete ga krpom. Ukoliko dođe do prljanja mehaničkog dela blendera, krpa namočena mešavinom vode i sode bikarbone je dobro rešenje.

Aparati za kafu

Aparate za espreso kafu je relativno lako očistiti- dovoljno je samo promeniti kapsulu, oprati posudu, poklopac i korpicu za odlaganje kapsula deterdžentom, i nakon toga obrisati. Aparatima sa cediljkom, s druge strane, je potrebno detaljno dubinsko čišćenje da bi se otarasili nagomilanog ulja koje može da pokvari ukus kafe. Kako biste očistili fleke od kamenca i kafe a u automatskom aparatu za kafu, pomešajte  šoljicu lomljenog leda, kašiku vode i 4 kašičice soli u bokal, na sobnoj temperaturi. Sve to lagano izmešajte, istrlljajte fleke i isperite na kraju.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com