Nemci ovo obavezno rade: Evo koliko treba provetravati stan ako je napolju temperatura ispod 0 stepeni

Provetravati stan na velikoj hladnoći je jako važno. Stručnjaci preporučuju iako to nije primamljivo, provetravajte stanove, posebno zimi. Ali koliko često i koliko dugo treba provetravati po hladnom vremenu?

Ovo su najvažnija pravila

Četvoročlano domaćinstvo svaki dan ispusti u vazduh skoro nezamislivih šest do dvanaest litara vode.

Ovo brzo objašnjava zašto je potrebno redovno provetravanje – posebno zimi. Topli vazduh u stambenim prostorima može apsorbovati više vlage od hladnog vazduha spolja.

To znači da je stan vlažniji i važna je redovna zamena kroz ventilaciju. Vazduh treba u potpunosti „zameniti“ barem tri do četiri puta dnevno – pogotovo ako ste ceo dan kod kuće, prenosi Fenix Magazin.

Kako funkcioniše pravilna ventilacija na temperaturama ispod nule?

Zimi je dovoljno tri do pet minuta šoka ili unakrsnog provetravanja kada je spoljna temperatura niska ili ima vetra.

„Suprotno onome zbog čega se često strahuje, unutrašnji zidovi teško se mogu ohladiti pažljivom ventilacijom“, objašnjava Frank Lange, direktor udruženja Fenster + Fassade (VFF) (VFF).

Udruženje detaljno preporučuje:

Temperature ispod 0 stepeni: Ako je hladnije od 0 stepeni Celzijusa, otvorite prozore samo na 5 minuta.

Temperature između 0 i 10 stepeni: Na ovim temperaturama dovoljno je oko 10 minuta ventilacije.

Iznad 10 stepeni: Ako je temperatura viša od 10 stepeni, prozori se mogu otvoriti 15 minuta.

Posle spavanja ili kuvanja: Otvorite prozore!

Najbolje vreme za provetravanje takođe zavisi od prostorije i njene upotrebe. Nakon tuširanja, kupanja, kuvanja ili spavanja, potrebno je odmah zameniti vlažan vazduh.

Spavaću sobu treba dobro provetriti odmah nakon ustajanja. „Zagrejte ih na najmanje 16 do 18 stepeni Celzijusa tokom dana“, nastavlja se u savetu potrošača: „Što je veća vlažnost i što je niža temperatura u prostoriji, to je veći rizik od pojave buđi“.

Često provetravanje je svakako neophodno prilikom sušenja veša u stanu, bilo na stalku za odeću ili u mašini za sušenje veša.

Mnoge biljke i akvarijumi su takođe izvori vlage – ako ih imate u svom domu, trebalo bi da ih češće provetrite. Zdrava životna sredina se stvara postizanjem odgovarajućeg odnosa sobne temperature i vlažnosti.

U zavisnosti od toga da li se ukućani odmaraju na kauču ili rade po kući, temperatura je između 18 i 22 stepena Celzijusa, a relativna vlažnost vazduha između 40 i 60 odsto. Zaštitnici potrošača preporučuju korišćenje higrometra za merenje vlažnosti u prostoriji. Higrometri su dostupni za nekoliko evra i mogu pomoći u pravilnom regulisanju vlažnosti.

Koliko mora biti niska ili visoka vlažnost zavisi od stanja zgrade i spoljašnje temperature. U dobro izolovanoj zgradi, vrednost od oko 60 odsto u stanu možda neće biti problem „neko vreme”.

Međutim, ako je izolacija zgrade loša, čak 40 odsto na toplotnim mostovima i u uglovima prostorija može biti previše u hladnim danima. Zato otvorite prozore čak i na temperaturama ispod nule.

„Za pravilnu ventilaciju, važno je da prozori budu potpuno otvoreni“, kaže direktor VFF-a Frank Lange. Trajna ugradnja prozora na statuu omogućava hlađenje prostorija. Stručnjak savetuje: „Tokom ventilacije treba smanjiti temperaturu na radijatorima, bilo ručno ili pomoću automatskih ventila za grejanje, koji se lako i jeftino mogu naknadno ugraditi.

Samo nekoliko puta otvaranje prozora ponekad nije dovoljno da se oslobodite vlage nakupljene u peškirima, jorganima ili površinama zidova i nameštaja“, smatraju stručnjaci iz Saveta za potrošače. Ako je potrebno, čak i zamena vazduha nakon šok ventilacije može biti podržana ventilacionim sistemom, kao što je izduvni sistem kupatila.

(N1info.hr)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com