Ima onih koji peglaju skoro ništa, a ima onih koji peglaju sve, pa čak i – da se malo našalimo – čarape! I sve što se često koristi mora se održavati, u ovom slučaju je pegla. Razlog je više nego očigledan: prljavština i kamenac nakupljeni u pegli mogu oštetiti robu, a uređaj takođe može da pokvari. Kao i uvek, postoje dve opcije za čišćenje: kupovina hemikalija ili pravljenje domaćih preparata.
Ukoliko se odlučite za „uradi sam“ rešenja, pokušajte da kod kuće imate limunsku kiselinu i tabletu za mašinsko pranje sudova. Prema internet savetnicima, njima se može očistiti rezervoar za vodu i čelična ploča.
Naslage kamenca u pegli mogu se očistiti mešavinom vode i limunske kiseline: sipajte smešu iz šolje direktno u rezervoar unutar pegle koji je rezervisan za vodu. Zatim aktivirajte paru i ispustite vodu. Na taj način, svaki put kada koristite peglu, možete videti svu prljavštinu koja se nakupila.
Postoji i zanimljiv trik za čišćenje čelične ploče koju stavljamo na odeću: uzmite tabletu iz mašine za pranje sudova i utrljajte je direktno na područje koje želite da tretirate, ali ne morate da koristite previše sile. Budite strpljivi i navlažite tabletu ako je potrebno. Kada se postupak završi, obrišite peglu krpom od mikrovlakana.
Glavni problem nakupljene prljavštine u gvožđu je voda. Osim što ne bi trebalo da ostane u odeljku nakon upotrebe pegle, vodu iz slavine nikada ne treba koristiti, posebno u gradovima čija voda ima visok sadržaj kamenca. Radije se preporučuje upotreba destilovane vode, prenosi Jutarnji.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com