Iako je nesumnjivo da je u dizajnu enterijera poželjno razmišljati van okvira i koristiti drugačije boje od „bele” bele, ipak vredi voditi računa da se u pojedine prostorije ne stavljaju određene nijanse. Šta konkretno treba izbegavati u kuhinji, objasnili su stručnjaci, a prenosi Tportal.hr.
Neonske nijanse
Neonsko žuta ili zelena mogu izgledati kao odlična opcija za efikasno osvežavanje vaše kuhinje, ali stručnjaci ističu da ih treba izbegavati po svaku cenu.
„Postoji mesto za svaku boju, ali ne i za neonske nijanse. Gotovo ih je nemoguće upariti sa drugim bojama i elementima u prostoriji i gotovo sigurno neće izdržati test vremena“, kaže dizajnerka enterijera Kristin Karni.
Izuzetno tamni tonovi
Iako su tamnosive i crne kuhinje već godinama izuzetno popularna opcija u luksuznim enterijerima, činjenica je da vizuelno smanjuju prostor i da su krajnje nezahvalne za održavanje.
„Na njima ćete mnogo češće primetiti tragove ogrebotina i česte upotrebe nego na drugim bojama, a osim toga, kvare osećaj prijatnog ambijenta u kome želite da provedete mnogo vremena“, kaže dizajnerka Margi Kerher i dodaje :
„Tamni tonovi sive ili crne definitivno izgledaju zapanjujuće u nekim kuhinjama, ali za većinu prostora nisu nimalo laskavi, posebno ako im nedostaje svetlost.“
Braon
Uz sivu i crnu, ni braon nije posebno poželjna boja u kuhinji, osim ako nije drvena.
„Ako zaista želite smeđe tonove u kuhinji, ograničite se na korišćenje drveta ili smeđih površina na manjim ormarićima ili radnim pločama“, kaže dizajner Andrea Seimour.
Potpuno bela kuhinja
Stručnjak Dženifer Mekisik nije protiv potpuno bele kuhinje, ali veruje da postoji ispravan i pogrešan način da se ovaj koncept primeni.
„Kuhinja koja je potpuno bela obično izgleda sterilno, posebno ako je potpuno čista nijansa. Klijentima koji više vole bele kuhinje savetujem da biraju prljavije tonove i kremastije nijanse, jer su one ipak klasične, ali mnogo toplije i udobnije“, objašnjava on.
Isto tako, da biste izbegli sterilnost i hladan i pomalo odbojan ambijent, izbegavajte što je moguće više ledene nijanse poput tamnoplave i pepeljasto sive.
Jarko crvena
Konačno, stručnjaci se slažu u jednom – jarko crvenoj jednostavno nije mesto u kuhinji.
„Crvena boja je previše intenzivna za prostoriju u kojoj je uvek mnogo buke. Osim toga, dokazano izaziva osećaj gladi, a to nije ono što vam treba kada stojite ispred frižidera i tražite ponoćnu užinu“, kaže Alisa Popelka i zaključuje:
„Ovo je prostor za opuštanje i uživanje dok kuvate, jedete i zabavljate se, a previše ove boje može da odvuče pažnju i previše nadjača.“
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com