Na policama prodavnica nalazi se toliko različitih proizvoda i različitih robnih marki istih proizvoda da je teško moguće isprobati sve i znati koji nam je proizvod od svih njih najkorisniji.
Mnogi od nas u svojim domovima imaju ceo niz proizvoda za različite površine i materijale, za koje izdvajamo i popriličnu svotu novca. S obzirom na to da je zbog opšteg rasta cena dobrodošla svaka ušteda, donosimo vam neke opcije za domaća sredstva za čišćenje koja sadrže minimalno hemikajlija.
Sredstva za čišćenje podova
Ako želite da ispolirate podove kako bi oni ponovno zasijali, pokušajte da to uradite sa sodom bikarbonom.
Ako želite oprati masne mrlje na linoleumskim podovima koji nisu obloženi voskom, isprobajte s rastvorom pola šoljice alkoholnog sirćeta i približno 2 litra vode. Vaš će pod izgledati blistavo čist, piše Almanac.com.
Linoleum se može održavati i vlažnim brisanjem uz pomoć rastvora blagog deterdženta za svakodnevno čišćenje (nežni deterdženti s manje hemikalija, na primer, deterdžent za pranje posuđa) i vode.
Za zaštitu poda preporučuje se dodati punu kapu dečjeg ulja u vodu za brisanje.
Za podove od cigle i kamena, pomešajte jednu šoljicu alkoholnog sirćeta u približno 4 litra vode. Oribajte pod četkom i tim rastvorom, a zatim isperite.
Za podove s keramičkim pločicama, pomešajte četvrtinu šoljice alkoholnog sirćeta i približno 4 litra vode. Ovo rešenje uklanja većinu prljavštine bez ribanja.
Čišćenje mrlja s tepiha
Krv: Mrlju odmah isperite hladnom vodom ili sodom i osušite je peškirom. Po potrebi ponoviti.
Mastilo: Mrlje od tinte nakvasite u limunov sok.
Ostaci od blata: Pospite so po blatu i pustite da se osuši pre usisavanja.
Urin: Prvo obrišite to područje peškirom, zatim ga operite penom od tečnog deterdženta za pranje posuđa i potom isperite s rastvorom pola šoljice sirćeta i jednog litra tople vode. Stavite peškire preko tog mesta i stavite neki teret preko kako bi se upio višak vlage. Ostavite da odstoji 6 do 8 sati, a zatim uklonite peškir, iščetkajte ponovno i pustite da se tepih potpuno osuši.
Povraćanje: Pomešajte alkoholno sirće s vodom u razmeri 1:8. Poprskajte na mrlju i ostavite tako minut do dva. Zatim papirnatim ubrusima upijte preostalo sirće dok više ne bude vlage.
Čađ: Obilno pospite područje solju. Ostavite so da se slegne najmanje 15 minuta pre usisavanja.
Čišćenje nameštaja
Pomešajte biljno ili maslinovo ulje i limunov sok u odnosu 2:1. Nanesite i ispolirajte mekom krpom. Tako će nameštaj dobro i izgledati i mirisati.
Sredstva za čišćenje stakla i prozora
Svoje domaće sredstvo za čišćenje stakla možete napraviti uz pomoć dve kašike sirćeta po litru vode ili dve kašike amonijaka po litru vode. Za čišćenje brušenog stakla stavite sodu bikarbonu na vlažnu krpu i njome očistite staklo. Isperite i zatim ispolirajte mekom krpom.
Mrlje na staklu uklonite uz pomoć paste za zube. Nakon trljanja pastom, očistite mekom krpom.
Sredstva za uklanjanje masnoće
Ako vam masnoća završi na kuhinjskom podu, odmah pospite so na to mesto kako bi upila masnoću i sprečila mrlje.
Ako prolijete mast po drvenom podu, odmah na to mesto stavite kockice leda ili vrlo hladnu vodu. Mast će se stvrdnuti i tada se može pažljivo sastrugati. Na kraju, ispeglajte komad tkanine ili presavijeni papirnati ubrus preko mesta masnoće kako biste upili preostalu masnoću.
Održavanje odvoda
Nedeljno sipajte litar ključale vode u odvod kako biste otopili masnoću koja se možda nakupila ili sipajte malo sirćeta i sode bikarbone u odvod kako biste razgradili masnoću i omogućili da vaš odvod miriše sveže, prenosi Poslovni.hr.
Višenamenska sredstva za čišćenje
Rastvor sirćeta i soli odlična je za čišćenje raznih površina. Uopšteno za čišćenje je dobra i opcija rastvora četiri kašičice sode bikarbone i jednog litra tople vode. Sodu bikarbonu možete koristiti i tako da je stavite direktno na vlažni sunđer. Ona će očistiti i osvežiti sve površine u kuhinji i kupatilu.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com