Opijaju i mirisom i izgledom: 10 biljaka koje mirišu lepše od svakog osveživača vazduha

Osim što prošire neodoljiv miris, cveće utiču na naše psihičko zdravlje. Predivne sobne biljke smanjuju teskobu jer nas podsećaju na zelenilo i prirodu. I sami ste svesni koliko boravak u prirodi može smiriti, smanjiti nivo stresa i oraspoloži vas.

Isto se događa i kad dom ukrasite omiljenim biljkama – miris i lepota cveća bukvalno ‘opija’. Uz to, unose svežinu i pročišćuju vazduh, prenosi Žena.rtl.hr.

Evo kojih 10 biljaka možete uneti u dom kako bi on prelepo zamirisao:

Orhideje

Orhideja je valjda najpoznatija sobna biljka koja se često poklanja za razne prilike. Radi se o orhideji, a ona dolazi u više vrsta, boja, veličina i mirisa. Ne mirišu sve, ali Cattleya Walkeriana ima intenzivan miris koji podseća na vaniliju i cimet. Kako bi otkrila njene mirise (koji vas možda iznenade u zavisnosti od vrste), najbolje im je pružiti indirektno svetlo i dovoljno vode, ali s vodom nemojte preterivati.

Jasmin

Jasmin je sjajan izbor za sobnu biljku. Očarava belim listovima, ali i senzualno-slatkim mirisom – s tim da se Jasminum Polyanthum smatra najmirisnijom biljkom jasmina, a noću ima posebnu slatkastu aromu. Nije ga preterano teško uzgajati, ali potrebno mu je dobro drenirano, vlažno tlo i sunčan prozor. Preporuka je da ga s vremena na vreme iznesete napolje jer će mu to podstaći rast.

Gardenija

Gardenija je prava lepotica, a smatra se i najmirišljavijom biljkom uopšte. Nemojte je stavljati na mračno mesto nego izaberite poziciju koja dnevno ima minimalno četiri sata sunčeve svetlosti. Uz to, nužna joj je vlažnost jer će tako njeno sjajno tamnozeleno lišće ostati zdravo. Povoljni uslovi ključni su za rast cvetova i intenzivan miris. Alternativa koja zahteva manje brige jeste afrička gardenija Mitriostigma Axillare koja bi vas mogla iznenaditi cvetovima slatkog mirisa.

Patuljaste ruže

Spisak najmirisnijih biljaka ne može proći bez ruža, ovoga puta patuljastih. Patuljaste ruže šire slatki miris, a naši su favoriti Scentsational i Sweet Chariot. Uz njih, možete izabrati i Jean Kenneally, Winter Magic, Make Believe, Seattle Scentsation ili Sachet, a svaka od njih nosi posebnu aromu i boju. I njima je potrebno dovoljno vlažnosti i dovoljno svetla, odnosno balans između svetla i mraka. Nežne boje teško da će ikoga  ostaviti ravnodušnim.

Plumerija (frangipani)

Plumerija – takođe poznata kao frangipani – tropska je biljka čiji se miris koristi pri kreiranju parfema, ali i izradi sveća i losiona. Ova biljka dolazi u različitim vrstama od kojih svaka ima specifičan miris, ali Rubra se smatra najboljim izborom želite li da plumeriju uzgajate u zatvorenom. Dodatna je zanimljivost da se iz nje ekstrahiraju i eterična ulja što je dodatan razlog da je nabavite i uživate u aromi.

Narcis

Narcise su simbol proleća? Teško je opisati njihov miris, jer poznati osveživači vazduha neretko sadrže baznu notu narcisa. Lako se uzgaja, obično krajem zime u vodi ili tlu, a Narcisa Talija smatra se najmirisnijom jer beli cvetovi imaju intenzivan miris.

Citrusi

Sobne biljke volimo zbog mirisa, ali i svežine koju daju prostoru. Želite li da osvežite, ali i vizualno ulepšate dom, nećete pogrešiti s citrusnim biljkama poput limuna i narandže, a smatra se da je stabla narandže najlakše održavati. Pritom imaju intenzivan slatki miris. Ipak, stabla narandže zahtevaju visoke temperature, a odlučite li se za limun, imajte na umu da mu treba najmanje šest sati svetlosti.

Menta

Osvežavajućoj menti potrebno je dovoljno svetlosti, adekvatnu mešavinu za sadnju i dovoljno vode, odnosno vlažnosti. Lako ju je uzgajati, u dom unosi dodir prirode, specifičan miris i svežinu, a uz to je možete koristiti na brojne načine, od začina u jelima i koktelima pa sve do čajeva. Ako ste ljubitelj intenzivnih aroma, izaberite Spearmint, Peppermint ili Apple Mint.

Lavanda

Ko ne voli neodoljiv miris lavande? Lavanda nas podseća na leto i visoke temperature. Njena se ulja koriste u aromaterapiji, a vrećice lavande rado stavljamo u spavaće sobe. Miris lavande može vam poboljšati san pa je dobra ideja pokušati da sami uzgojite lavandu. Treba odabrati posudu koja ima drenažne rupe i ostaviti dovoljno zemlje, a Anvaku Lavandule Stoechas smatra se najpraktičnijom za kućni uzgoj i možete je staviti uz prozor.

Đurđice

I za kraj – biljka koja će ulepšati svaki kutak vašeg doma. Ima bele cvetove i slatkasti miris zbog čega je glavna nota mnogih parfema. Želite li đurđicu da uzgajate u zatvorenom, moraćete odabrati Convallariju Majalis koja izgleda baš elegantno. Ipak, zahteva niske temperature i svež vazduh.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com