Svakodnevno koristimo razne proizvode za ličnu higijenu i negu, a neki od njih uopšte nisu ni negujući ni zdravi.
Američka radna grupa za životnu sredinu, koja istražuje toksične hemikalije i zagađenje vode za piće, saopštila je da je jedna prosečna žena u SAD izložena 168 hemikalija dnevno samo iz proizvoda za ličnu negu i kozmetike.
Dr Vivijan Čen, stručnjakinja koja se bavi toksičnim hemikalijama, kaže da ona u u svom kupatilu ne drži proizvode zato što su opasni po ljudski organizam.
Koje proizvode ova doktorka ne želi u svom kupatilu?
Penušavi proizvodi za tuširanje
U penušavim kupkama su sastojci kao što je natrijum lauril sulfat (SLS), koji mogu poremetiti kožnu barijeru i izazvati iritaciju i alergijske reakcije kod nekih ljudi. Srodno jedinjenje, natrijum lauril etar sulfat (SLES) izaziva manje iritacije. Takođe, penasti proizvodi su puni polietilen glikola, pa se preporučuje da umesto njih isprobate kupke sa epsom soli. Za prijatan miris koristite prirodna eterična ulja.
Konac za zube koji ima PFAS
Da li ste znali da zubni konac često sadrži štetne PFAS hemikalije (perfluoroalkil i polifluoroalkil supstance), koje su otporne na razgradnju u životnoj sredini, a pritom zagađuju vodu i zemljište? Ne treba zanemariti čišćenje koncem, već koristite brendove koji na deklaraciji navode da proizvod ne sadrži ove hemikalije.
Vodica za ispiranje usta
Mikrobiom u usnoj duplji igra veoma važnu ulogu u zdravlju zuba i desni, ali ga većina vodica za ispiranje usta uništava. Vodica za ispiranje usta, poput antibiotika, istovremeno ubija loše i dobre bakterije. Iako su antibiotici nekad spasonosni, ali ne za svakodnevnu upotrebu i bez dobrog razloga.
Parfemi
Mirisi često sadrže ftalate hemikalije, koje su povezane sa poremećajem hormona, efektima na težinu, regulacijom šećera u krvi, zdravljem štitne žlezde, plodnošću i još mnogo toga. U stvari, bilo šta sa terminom „miris“ na listi sastojaka zahteva dalje istraživanje i dodatna pitanja.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com