Vinka, čarobna biljka za svaku terasu!
Ova raskošnom biljka po imenu Catharanthus roseus, poznata je i kao madagaskarska vinka. Ona je čest izbor za uređenje bašti i terasa zbog svoje izuzetne lepote cveta i sposobnosti da dobro podnese suše.
Evo nekoliko saveta o tome kako je uspešno posaditi i održavati:
Sadnja:
Vreme sadnje:
Ako se odlučite za unutrašnju sadnju, preporučuje se početak procesa oko 8-10 nedelja pre očekivanog poslednjeg mraza u vašem regionu.
Za spoljnu sadnju, sačekajte da prođe opasnost od mraza, kada su temperature stabilno iznad 20°C.
Idealna lokacija za vinku:
Ova biljka voli sunčane pozicije, ali podnosi i delimičnu senku. Najbolje će uspevati na mestima koja dobijaju najmanje 6 sati direktnog sunčevog svetla dnevno.
Priprema tla:
Važno je da zemljište bude dobro drenirano. Dodavanje komposta ili peska u zemlju može poboljšati drenažu.
Optimalni pH vrednost tla za vinku je blago kiseo do neutralan (oko 6.0-7.0).
Sadnja iz semena:
Priprema: Napunite male saksije ili kontejnere kvalitetnom mešavinom zemlje za seme.
Seme vinku posejte na površinu zemlje i blago ga prekrijte tankim slojem zemlje (oko 0,5 cm).
Zalivanje: Zalivajte umereno kako bi zemlja ostala vlažna, ali ne previše natopljena.
Pokrijte saksije plastičnom folijom ili poklopcem kako biste zadržali vlagu tokom procesa klijanja semena, što obično traje 1-2 nedelje.
Presađivanje: Kada sadnice dostignu odgovarajuću veličinu za manipulaciju, presadite ih u veće posude ili direktno u baštu.
Održavanje
Zalivanje: Redovno zalivanje je ključno, ali pazite da ne preterate, jer vinka ne podnosi previše vlažno tlo. Ostavite gornji sloj zemlje da se osuši između zalivanja.
Đubrenje: Preporučuje se prihranjivanje tečnim đubrivom za cvetnice svake 2-4 nedelje tokom vegetativnog perioda. Organska đubriva, poput komposta ili kompostnog čaja, takođe su dobar izbor.
Orezivanje: Redovno uklanjajte uvele cvetove kako biste podstakli novo cvetanje. Ukoliko biljka postane previše visoka ili raste nepravilno, orežite je kako biste podstakli pravilan rast.
Štetočine i bolesti: Iako je vinka relativno otporna na većinu štetočina i bolesti, važno je pratiti njeno stanje. Pazite na bele mušice, lisne vaši i pepelnicu. Ako primetite štetočine, tretirajte ih insekticidnim sapunom ili drugim odgovarajućim sredstvima.
Prateći ove smernice, vaša vinka će procvetati zdravo i obilno tokom cele sezone. Uživajte u čarima baštovanstva!
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com