Bujna i lisnata Zamija (Zamioculcas zamiifolia) je jedna od najlakših biljaka za uzgoj. Naziva se još i „Zanzibarski dragulj“, zbog svog afričkog porekla, a izgleda egzotično. Čvrsta je i uspeva skoro svuda uz samo malo nege.
Ova biljka je postala omiljena među uzgajivačima kućnih biljaka koji vole unutrašnje zelenilo koje ne zahteva maženje ili savršeno okruženje za uzgoj.
Zamija je sobna biljka koja je cenjena i zbog svog zapanjujućeg lišća, koje je toliko zeleno i sjajno da izgleda skoro uglađeno. Ako želite da probate nešto još egzotičnije, potražite novije biljne sorte zamije sa šarenim ili tamno ljubičastim listovima.
Iako ima prvenstveno lišće, zamija može povremeno da proizvede cveće u obliku kremastih loptica, sličnih onima kod miroljubivog ljiljana. Cvetovi su mali i obično skriveni ispod osnove listova.
Odličan su prečistač vazduha u zatvorenom prostoru, koji filtrira toksine iz vazduha kao što su ksilen, toluen i benzol.
Lako se razmnožava deljenjem ili lisnim reznicama, a može da se uzgaja na otvorenom tokom leta ili tokom cele godine u toplijoj klimi.
Raste iz debelih rizoma koji čuvaju vodu, smanjujući potrebu za čestim zalivanjem.
Slabo do jako indirektno svetlo, kao što je prozor okrenut prema severu, istoku ili zapadu posebno odgovara zamiji. Izbegavajte direktnu sunčevu svetlost, koja može da sprži lišće. A ova biljka, takođe, dobro raste i pod fluorescentnim osvetljenjem, ako nemate izvor prirodnog svetla, prenosi Žena Blic.
U zatvorenom prostoru, raste na prosečnim sobnim temperaturama od 15 do 25 stepeni Celzijusa. Ako svoju biljku stavite napolje tokom leta, obavezno je vratite unutra ako temperature padnu ispod 15 stepeni.
Prosečan nivo vlažnosti u domaćinstvu je u redu, ali izbegavajte da biljku postavljate blizu otvora za klimatizaciju i grejanje, što bi moglo da isuši vazduh i izazove smeđe lišće.
Koristite mešavinu sa dobrom drenažom koja uključuje perlit. Jedan od retkih načina na koji možete ubiti zamiju je prekomerno zalivanje. Tokom aktivne sezone rasta (od proleća do rane jeseni), zalivajte samo svake dve nedelje ili kada se gornji centimetar ili dva tla oseti suvim. Zalivajte ređe tokom zimskih meseci ili ako biljku uzgajate u uslovima slabog osvetljenja.
Ova biljka može da skladišti hranljive materije u svojim korenima, pa nije joj potrebno često đubrenje. Hranite svakih mesec dana tokom proleća i leta koristeći višenamensko đubrivo za kućne biljke razblaženo na polovinu preporučene doze. Ne đubreti zimi.
Da bi lišće bilo lepo i sjajno, očistite ga vlažnom krpom po potrebi da biste uklonili prašinu. Povremeno zamagljivanje listova takođe će smanjiti nakupljanje prašine. Održavanje vaše biljke bez prašine je dobro i za njeno zdravlje, jer će listovi moći da prime više sunčeve svetlosti.
Pošto ova biljka sporo raste i ne smeta joj da živi u skučenim prostorijama, ne morate je često presađivati. Ako želite da vaša biljka bude iste veličine, presadite je svake dve godine da biste osvežili tlo i poboljšali drenažu, vraćajući je u istu saksiju nakon što ste obrezali obraslo korenje i stabljike.
Obrezivanje ove biljke neće podstaći novi rast kao kod većine drugih sobnih biljaka, ali ponekad je potrebno poboljšati oblik vaše biljke i ukloniti žutilo ili oštećeno lišće. Ako je vaša biljka obrasla, možete ukloniti cele stabljike tako što ćete ih odrezati u podnožju oštrim nožem ili makazama za orezivanje. Obavezno nosite rukavice kako biste izbegli kontakt sa kožom.
Zamija može da se razmnožava na tri načina:
Podela
Podelite rizome u grudve koje imaju najmanje jednu stabljiku lista i ponovo posadite delove u nove saksije napunjene svežom zemljom. Dobro vreme za to je kada presađujete.
Reznice listova
Kada uzimate lisne reznice, ostavite deo stabljike pričvršćene i umetnite stabljike direktno u vlažnu zemlju za saksije. Stavite ih na toplo, svetlo osvetljeno mesto i povremeno zalivajte. Reznice će početi da formiraju korene nakon nekoliko meseci. Dobro vreme za to je kada obrezujete ili oblikujete vašu zamiju.
Stabljika lista
Brži način razmnožavanja je da se odseče cela stabljika lista u osnovi i stavite je u vodu dok se ne formira korenje.
Kako da se rešite neželjenih problema oko uzgoja biljke?
Žuti listovi
Obično je znak prekomernog zalivanja, posebno ako stabljike postaju smeđe i kašaste. Odrežite oštećenje i sačekajte da se vaša biljka osuši pre nego što ponovo zalijete. Možda ćete takođe morati da promenite zemlju i presadite biljku da biste sprečili truljenje korena. Smeđi vrhovi listova:
Verovatno zbog niske vlažnosti, zalivanja ili izlaganja jakoj sunčevoj svetlosti. Premestite svoju biljku na mesto koje prima indirektno svetlo, a ako je vazduh suv, povremeno zamaglite lišće. Biljka je nagnuta na jednu stranu:
Prekomerno zalivanje je najčešći uzrok, što dovodi do preplavljenog korena koji više ne može da pruži dobru podršku. Vaša biljka takođe može tražiti više svetlosti. Pokušajte da ga pomerite bliže prozoru ili ga uzgajajte pod fluorescentnim osvetljenjem ili LED svetlima.
Štetočine
Zamije su generalno čiste od štetočina, ali im povremeno mogu smetati brašnaste bube, ljuspice, lisne uši i paukove grinje. Dobri tretmani za otklanjanje ovih insekata uključuju pranje listova insekticidnim sapunom i nanošenje organskog neem ulja.
Pored klasične zamije, postoji nekoliko odličnih sorti koje vredi potražiti. Ako ih ne možete pronaći u lokalnom baštenskom centru, mnogi onlajn rasadnici ih imaju:
Gavran
Jedna od najnovijih sorti i jedna od najdramatičnijih, sa listovima koji postaju jarke zelene boje i postepeno dobijaju tamnoljubičastu, skoro crnu nijansu kako sazrevaju.
Raznolik
Ima zeleno lišće pojačano mrljama kremasto bele boje. Šarenilo je manje izraženo ako se biljka gaji u uslovima slabog osvetljenja.
Zamikro
Patuljasta verzija koja raste nešto manje (ispod 2 stope u visinu) sa vitkim oblikom lista.
Zenzi
Još jedna patuljasta sorta (ne viša od 15 inča) sa manjim, blago uvijenim listovima.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com