Ovaj genijalni trik uspeva samo kod hortenzija: „Oživite“ uvenule cvetove za samo par sati! (VIDEO)

Hortenzija, višegodišnja biljka divnog zelenog lišća i raskošnih cvetova različitih boja, od ružičaste, plave, ljubičaste i bele do crvenkaste, mnogima je prvi izbor za ukrašavanje dvorišta, a može se koristiti i za predivna živa ograda.

Mogu se saditi tokom cele godine, ali najbolje je u proleće ili jesen kada su vremenski uslovi manje ekstremni. Cvetaju do kraja leta, a posebno je zanimljivo što jednostavnom metodom možete promeniti i boju cvetova. Ali, usled sušnih perioda i toplinskih talasa, njeni prekrasni cvjtovi vrlo brzo mogu uvenuti i osušiti se, posebno ako su na direktnoj sunčevoj svetlosti. Ali, to ne znači da je biljka izgubljena.

Stručnjaci iz male lokalne porodične cvećare iz Ontarija, uveravaju da se uvenula hortenzija može ‘oživeti‘ u svega nekoliko sati. Naime, na svojim društvenim mrežama podelili su savet s jednostavnom metodom njenog zalivanja, pojašnjavajući kako nije neuobičajeno da hortenzija, u kratkim pauzama između zalivanja ili usled vremenskih prilika, izgleda dehidrirano i beživotno. Istakli su da je reč o biljci koja zahteva vlagu, a mnogi se je pogrešno odmah rešavaju, ne znajući da se „gotovo uvijek mogu vratiti u život“.

„Često čujem da mnogi ljudi, čak i kad zalivaju biljku, ne postižu rezultat ili im treba puno vremena. Pokazaću vam kako to možete preokrenuti u samo nekoliko sati“, navodi stručnjakinja u objavljenom videu. Za primer je uzela hortenzije posađenu u tegli.

Istakla je kako se u posudi može primetiti isušena zemlja i koren biljke te dodala kako takva vazduhom zasićena zemlja, ako se zaliva s vrha, nije u stanju da apsorbuje vlagu te će voda jednostavno teći oko osušenih grumenčića zemlje te iscuriti iz tegle. Umesto toga, predložila je tehniku uranjanje biljke.

Pripremila je toplu vodu te dodala kako je temperatura katalizator bioloških procesa, što će značajno ubrzati hidrataciju.

„Temperatura vode je vrlo važna; ne sme biti prevruća, ali mora biti podnošljiva za vašu ruku. Vrlo vruća voda može oštetiti isušeno korenje. Zatim celi grm temeljno poprskajte vodom kako biste zaustavili isparavanje vlage s površine lišća“, rekla je.

Zagrevavanje korenja odozdo i zaustavljanje isparavanja odozgo, dodala je, može se postići i stavljanjem hortenzije u hladniju prostoriju, s temperaturom od 5 do 10 °C.

Postavila je i ubrzani ‘time-lapse‘ video koji je pokazao kako se njena biljka ‘vraća u život‘ u nekoliko sati. Ipak, neki od cvetova nisu se vratili u život pa je preporučila njihovo uklanjanje kako bi se izbegle bakterijske i gljivične infekcije.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com