U trendu

Ovaj prirodni sastojak košta 100 dinara, a čisti sve površine i otklanja neprijatne mirise

Prilikom čitanja ili u situacijama kada se po domu šire neprijatni mirisi, mnogi ljudi pribegavaju skupim hemikalijama. Sastojak koji skoro svako ima u kuhinji rešava probleme kao što su neprijatni mirisi, prljave plastične posude, pa čak i zaprljane pločice. To je soda bikarbona!

Neprijatan miris iz sudopere

Neprijatan miris iz odvoda sudopere pojavljuje se u svakom domaćinstvu. Rešava se na prirodan način uz pomoć sode bikarbone i tople vode. Sve što treba da uradite je da pospite malo sode bikarbone u odvod i pustite vrelu vodu da teče iz slavine. Redovno ponavljanje ovog procesa pomaže u održavanju svežeg mirisa odvoda.

U slučaju da je ipak potrebno dublje čišćenje, voda se mora prokuvati i vrela voda sipati u odvod. Zatim dodajte pola šolje sode bikarbone i ostavite da odstoji nekoliko minuta, a zatim prelijte sirćetom. Nakon nekoliko minuta isperite odvod toplom vodom.

Poliranje

Soda bikarbona se takođe može koristiti za poliranje sudopere. Sve što vam je potrebno za poliranje je soda bikarbona i nekoliko kapi vode. Pomešajte nekoliko kapi vode sa malo sode bikarbone da dobijete pastu.

Ovom prirodnom pastom može se polirati sudoper bez oštećenja i ogrebotina, a isti postupak se može ponoviti i na sudovima od nerđajućeg čelika.

Neprijatan miris kante za smeće

Iz kante za smeće se često šire neprijatni mirisi, posebno leti. Ako je kanta poluprazna i već smrdi, potrebno je gornji sloj smeća posuti sodom bikarbonom. Soda bikarbona neutrališe miris, a kada izvadite punu kesu, kantu možete osvežiti sodom bikarbonom i vodom.

Čišćenje frižidera, plastičnih posuda i dasaka za sečenje

Nakon što se frižider isprazni i isključi, možete ga oprati pomoću dve kašike sode bikarbone i dve čaše tople vode. Nakon čišćenja, frižider treba isprati čistom vodom.

Ako ste ikada čuvali bolonjez u plastičnim posudama, znate koje iritantne mrlje ostavlja za sobom. Da biste ih se rešili, potrebno je u posudi pomešati sodu bikarbonu i vodu. Tečnost treba da ostane u posudi preko noći, a sledećeg dana mrlje će potpuno nestati.

Da biste očistili svoje daske za sečenje, trebaće vam samo pola limuna, koji se već može iscediti. Stavite malo sode bikarbone na dasku za sečenje i utrljajte je sa pola limuna.

Čišćenje toaleta

Da bi toalet bio svež i čist, treba ga čistiti jednom nedeljno sodom bikarbonom i sirćetom. Pospite šolju sode bikarbone na WC šolju, pa dodajte šolju sirćeta. Zatvorite poklopac i ostavite da odstoji 30 minuta. Nakon toga, potrebno je izribati školjku četkom.

Bele fugne

Upravo su beli spojevi najosjetljiviji na prljavštinu, a u većini domova, čak i kada su novi, poprimaju različite boje. Lako ih je posvetliti vodonikom peroksidom i pastom od sode bikarbone. Pomešajte vodonik i sodu bikarbonu u odnosu 1:2. To znači da bismo pomešali tri kašike vodonika sa šest kašika sode bikarbone.

Nanesite pastu na fugne i ostavite da odstoji deset minuta, a zatim ih je najbolje izribati starom četkicom za zube. Nakon ovog procesa, bela boja se vraća u fugne i one izgledaju kao novi.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.