Ove biljke su čudo: Posadite ih jednom u vrtu i plodove ćete ubirati godinama

Iako je pravim baštovanima rad u bašti pravo zadovoljstvo i opuštanje, većina njih je bar jednom pomislila kako bi bilo divno u bašti imati biljke koje zahtevaju minimalno truda i daju obilne plodove. Dobra vest je da takve biljke postoje. To su višegodišnje biljke koje, jednom zasađene, godinama donose plodove. Izdvajamo 7 takvih čuda od povrća.

Špargla: Špargla je jedna od najpoznatijih višegodišnjih povrtarskih kultura. Iako im je potrebno dve do tri godine da se razviju do pune produktivnosti, kada se ukorene, mogu da daju plodove više od 20 godina. Najbolje uspevaju na sunčanim mestima sa dobro dreniranim zemljištem.

Rabarbara: Rabarbara je biljka koja se uzgaja zbog svojih mesnatih stabljika koje imaju osvežavajući, kiselkast ukus. Na istom mestu može da ostane decenijama, a vremenom postaje jača i plodnija. Jednom zasađena, zahteva minimalnu negu osim povremenog đubrenja.

Ren: Ren je neizostavan u mnogim baštama jer, ne samo da je ukusan dodatak jelima, već je i veoma otporan na razne uslove. Brzo se širi, pa ga je najbolje posaditi na mesto gde ga nećete morati često pomerati. Koren se uklanja po potrebi, a biljka se sama obnavlja.

Čičoka: Takođe poznata kao jerusalimska artičoka, čičoka je višegodišnja biljka koja se uzgaja zbog svojih hranljivih krtola. Veoma je otporan i lako se širi, pa ga je najbolje saditi u kontrolisanom prostoru. Može da preživi u bašti decenijama bez posebne nege.

Vlašac: Ovaj aromatični član porodice luka raste godinama na istom mestu i izuzetno je koristan za uzgoj. Osim što je odličan dodatak raznim jelima, vlasac privlači u baštu korisne oprašivače. Lako se obnavlja i može se brati tokom cele sezone.

Kiseljak: Kiseljak je zeljasta biljka blago kiselog ukusa, koja se često koristi u supama, salatama i sosovima. Jednom zasađena, svake godine ponovo niče i daje sveže listove bez potrebe za ponovnom setvom.

Zimski praziluk: Za razliku od običnog praziluka, zimski praziluk može da preživi više sezona i da se razmnožava sam. Čak ni veoma niske temperature ne mogu da mu naškode. Njegovi izdanci ostaju u tlu i ponovo niču svake godine, dajući vam sveže stabljike tokom cele sezone.

(Večernji list)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com