Ove namirnice nikako ne bacajte: Sačuvajte novac jer nemaju rok trajanja

Uvek treba proveravati rok trajanja, ali kada su ove namirnice u pitanju, sasvim je nevažno.

Znamo koliko je važno poštovati rok trajanja koji piše na ambalaži, ipak nam on govori do kad je sigurno jesti proizvod. Nekima će tako zbog zbunjujućih oznaka „rok trajanja“, i „najbolje upotrebiti do“ nešto hrane i propasti dok je još ispravna i sigurna za konzumaciju.

1. Med

Znamo da su arheolozi u egipatskim piramidama pronašli posude s medom stare 3000 godina i med je bio savršeno jestiv. U nekim se kulturama njime tretiraju rane jer je otporan na bakterije, uz sve druge dobrobiti koje ima za naše zdravlje (i kosu). Šećer, nizak udeo vlage, prirodna glukonska kiselina i prirodni vodonik peroksid ključ su dugovečnosti meda.

2. Sirće

Ima li išta šta jabukovo sirće ne može? Osim što čini mnogo dobrih stvari za naše zdravlje i pomaže nam da smršamo, može i večno da stoji u vašoj ostavi. I ne samo jabukovo, već i sve druge vrste sirćeta, alkoholno, balsamiko, pirinčano, vinsko sirće nemaju rok trajanja. Od propadanja ih štiti njihova vlastita kiselina.

3. So

Čisti sodijum-hlorid na našoj planeti postoji već milionima godina pa nije ni čudno što može večno da traje. Štaviše, so se od davnih vremena koristi za konzervisanje hrane jer je štiti od bakterija i gljivica. Radi na principu osmoze – iz hrane izvuče svu vlagu pa se te „gadosti“ na njoj ne mogu razvijati. So je mineral i kao takva je stabilna – najgore što joj se može dogoditi je da na sebe navuče vlagu.

4. Sušene mahunarke

Za razliku od svežeg ili pasulja u konzervi, sušeni pasulj tako traje večno – ako se čuva u zatvorenoj ili nepropusnoj ambalaži. Jedino ćete morati da ga, što duže stoji, duže i kuvate.

5. Žestoka pića

Jaka alkoholna pića su „besmrtna“ pod uslovom da je boca neotvorena i stoji na relativno hladnom mestu. Jednom kad se otvori počinje oksidacija zbog koje nakon dugog stajanja gube ukus, a može se promeniti i strukturu pića.

6. Šećer

Slično kao so, i šećer zauvek ostaje dobar ako ga držite podalje od vlage ili vatre. I to sve vrste šećera i u svim oblicima (kristal, u prahu, u kockama…). Možda mu se promeni tekstura, ali je i dalje jestiv.

7. Pirinač

Bez obzira da li pirinač čuvate u ostavi, frižideru ili zamrzivaču, nikad se neće pokvariti. Beli pirinač, divlji, Arborio, jasmin i basmati imaju neograničen rok trajanja. Izuzetak je integralni pirinač – koji zahvaljujući većem udelu ulja neće trajati ni približno tako dugo.

8. Kukuruzni skrob

Kukuruzni skrob zaslužuje mesto na listi besmrtnih, samo uz napomenu da ga se treba čuvati na suvom mestu. Na taj način nećete još dugo, dugo morati da kupite novu kutiju. Ako se nakvasi, molekuli skroba se vezuju uz molekule vodonika i onda ćete ipak morati da ga bacite.

9. Soja sos

Ne morate s gađenjem gledati staru bocu koju ste otvorili pre tri godine. Soja sos je takođe namirnica bez roka trajanja.

10. Čisti javorov sirup

Ako kupujete određene vrste „lažnog“ javorovog sirupa onda morate da se zabrinete. Čisti neotvoreni javorov sirup može trajati večno, čak i na sobnoj temperaturi. Otvorite li ga, trajaće dok ga ne pojedete, ali u frižideru, piše Novi.ba.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com