Među sastojcima koji pomažu u čišćenju, često se spominje soda bikarbona. Jeftina je, dostupna, u praktičnom pakovanju i svestrana jer ne samo da koristi u kuvanju, nego i kod uklanjanja neugodnih mirisa.
Ipak treba imati na umu da njenim korišćenjem na određenim površinama možete stvoriti više problema nego koristi.
Naime, iako je soda bikarbona fini prah, ona je u stvari pravo abrazivno sredstvo za čišćenje. Ove površine izdvajamo kao one koje bi soda bikarbona mogla oštetiti i nepovratno uništiti.
Mermer
Mermer i kvarc su prilično čvrsti, ali mogli biste ih upropastiti ako ih redovno čistite sodom bikarbonom. Svako brisanje troši gornji zaštitni sloj i u na kraju može dovesti do ogrebotina.
Staklo
Staklo je takođe među površinama na kojima će se ogrebotine odmah primetiti, a soda bikarbona će ih itekako napraviti. Za besprekornu čistoću i sjaj izbegavajte sodu bikarbonu.
Kosa
Maske i pripravci koji bi trebali da pomognu u čišćenju kose ne bi trebali sadržavati sodu bikarbonu. Ona isušuje kosu i čini je slabom i lomljivom.
Drveni podovi i nameštaj
Soda bikarbona je previše abrazivna za korištenje na drvenim površinama. Može istrošiti površinu drveta i prouzrokovati vidljiva oštećenja.
Sve s ogrebotinama, pukotinama ili rezbarijama
Obzirom da je u prahu, soda bikarbona se taloži u svaki kutak i pukotinu na površini predmeta. Iako to može pomoći u čišćenju ostatka takvog predmeta, teško ćete ukloniti prah iz pukotinica, prenosi 24sata.hr.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com