Kada počnete da koristite mašinu za pranje sudova, teško da ćete se ikada više vratiti ručnom pranju. Ovaj kućni aparat štedi vreme, vodu i novac, ali to ne znači da u njemu treba prati baš sve. Neke proizvode ipak je bolje oprati sunđerom i deterdžentom.
Drveno posuđe
Drvene daske ili varjače mogle bi nastradati u mašini za pranje posuđa. Nakon nekoliko pranja mogu napuknuti, pa je bolje igrati na sigurno i oprati ih ručno.
Kristalno posuđe
Podrazumeva se da skupo i lomljivo stakleno posuđe treba prati ručno, a ne rizikujete da se ošteti u mašini.
Lonci i tiganji od livenog gvožđa
Posuđe od livenog gvožđa može se uništiti pranjem u mašini za sudove.
Rende
Ako želite da dobro očistite svoje rende, operite ga ručno. Pranjem u mašini rizikujete da na njemu ostanu ostaci sira.
Neprijanjajući tiganji
Dok su neke marke sigurne za pranje u mašini, druge bi time mogle da izgube svoj kvalitetu.
Bakarno posuđe
Mašina za sudove mogla bi da potamni bakarni sloj, pa je posuđe od takvog materijala najbolje prati ručno.
Termo šoljice
Da, to se odnosi čak i na one s oznakom „prikladno za pranje u mašini za sudove“. Ne samo da bi visoka temperatura mogla da ošteti vakuumsku brtvu već bi se voda mogla da se zadrži između unutrašnjeg i spoljnog sloja, što može uzrokovati miris plesni.
Skupoceni noževi
Voda visoke temperature može otupiti i oštetiti oštrice. Umesto toga, operite ih ručno i odmah nakon toga osušite krpom.
Bilo šta s nalepnicama
Ako želite da reciklirate staru teglu od krastavaca, to je odlična ideja, ali za pranje u mašini prvo ćete morati da uklonite nalepnicu. U suprotnom bi se ona mogla da se odvoji tokom pranja i zaglavi u filteru.
Staro posuđe
Ako se ponosite kompletom posuđa svoje bake, nemojte ga prati u mašini za sudove. Mašina može oštetiti zlatne ukrase i ručno oslikane detalje. Takve starinske predmete uvek perite ručno.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com