Letnji period je vreme kada su ove vrste insekata najaktivnije i najbrojnije. Tokom zime prezimljavaju samo matične jedinke i manji broj insekata, dok se tokom leta namnože, i stvaraju nove zajednice. Mesta na kojima se formiraju nove zajednice, nazivamo gnezda.
Zamka za stršljene
Gnezdo treba u potpunosti ukloniti, a insekte uništiti. To možete uraditi insekticidom ili na prirodan način.
Napravite zamku po receptu deda Mileta koji tvrdi da ih pomoću nje uvek otera iz svog dvorišta. Potrebna vam je plastična flaša i pivo ili sok. Plastičnu flašu ili nekoliko njih, isecite na sredini samo sa jedne strane, da napravite okrugli otvor. Tu sipajte malo piva ili voćnog soka. Miris ovih napitaka će privući stršljene, a oni će se potom udaviti u tečnosti kada uđu u flašu.
Šta raditi ako vas stršljen ubode?
Ubod stršljena ne predstavlja opasnost, osim kod onih osoba koje su alergične na njegov otrov, za njih ubod stršljena može biti smrtonosan. Mada, lekari kažu da se alergija može javiti u bilo kom periodu života. Kada dođe do uboda, treba odmah reagovati.
Ako je reakcija samo na mestu uboda stršljena, treba staviti hladan oblog i pratiti da li će se stanje poboljšati ili pogoršati. Mali ubod može proći već za pola sata ili sat vremena, ali ako je osoba osetljiva na njegov otrov, može da otekne cela ruka, noga ili drugi deo tela na kojem se nalazi ubod. Ukoliko se to desi, ili osoba dobije osip, treba pozvati Hitnu pomoć ili otići kod lekara.
(Espreso / Naj žena)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com