Ovo su najotpornije kućne biljke koje će preživeti skoro sve početničke greške

Biljke ne samo da ukrašavaju dom, već su i izvor osećaja opuštanja, a za neke briga i nije toliko komplikovana.

Ove sobne biljke ne samo da će preživeti ako odete na odmor na dve nedelje ili ih slučajno ostavite na suncu, već će uvek izgledati atraktivno.

1. Sanseverija

Biljka Sanseverija (takođe nazvana svekrvin jezik) vrsta je biljke koja je ime dobila po strukturnom, glatkom obliku svojih listova. Poreklom iz suvih, kamenitih staništa, može izdržati i do tri nedelje bez kapi vode. Samo pazite da je stavite blizu prozora i dalje od promaje jer ne voli hladnoću. Odličan je izbor ako živite u manjem prostoru jer ne raste prebrzo. To znači da je takođe neće biti potrebno često premeštati u novu posudu.

2. Aspidistra

Ova otporna biljka je savršena za one koji žive u domovima koji nemaju dovoljno prirodnog svetla. Zovu je i ‘barska biljka’, zbog svoje sposobnosti da preživi u zamračenim prostorijama. Ima prirodnu otpornost na mnoge štetočine i bolesti te može izdržati i do tri nedelje bez vode.

3. Zamija

Ovu je biljku gotovo nemoguće uništiti, zahteva vrlo malo održavanja. Preživi u skoro svakoj prostoriji, čak i uz malo svetlosti i uz to je veoma lepa, uklapa se u svaki prostor. Otporna je na sušu, bez vode može i do 4 nedelje.

4. Afrička ljubičica

Za razliku od većine popularnih sobnih biljaka koje ostaju zelene tokom cele godine, ova će dati nešto boje. Naime, afričke ljubičice dolaze u raznim nijansama, od bele preko plave do, naravno, ljubičaste. Možete pomoći da ova šarena biljka bude srećna tako da joj date destilovanu vodu sobne temperature (ne iz slavine!) i zalivate samo njeno tlo, pazeći da njeno lišće bude lepo i suvo kako biste sprečili smeđe mrlje.

5. Zlatni potos

Ovoj biljci je potrebna svetlost kako bi se pokazala u punom sjaju i otkrila svoju najlepšu nijansu. Redovno proveravajte ima li znakova štetočina jer se na lišću mogu razviti insekti, zato ih svako malo prebrišite

6. Srcolisni filodendron

Karakteristično lišće u obliku srca čini ga slatkim izborom za svakog početnika. Podnosi podnosi malo vlage u vazduhu, pa je dobro da je stavite i u blizinu ovlaživača zraka

7. Havortija

Kao i svaki sukulent, Haworthia prirodno skladišti vodu za pripremu za razdoblja suše. To znači da ova biljka ne zahteva često zalivanje i može duže biti na suši. Ali, kako bi lepo rasle, treba im rastresita mešavina tla uz puno sunčeve svetlosti.

8. Aloe vera

Stavite je na mesto koje ima puno sunca tokom dana i zalivajte štedljivo, najviše jednom nedeljno. Aloe su sukulenti koji ne zahtevaju mnogo održavanja i uspevaju bez puno pažnje.

9. Niz srca

Ovu je biljku lako održavati, ali postavite je blizu prozora s puno sunca, zalijte je kada se vrh zemlje osuši. Ova biljka će rasti i ako je ne obrezujete, vrlo je otporna.

10. Palma Konjski rep

Palma s konjskim repom popularna je sobna biljka zbog svoje prirode otporne na sušu i prilagodljivosti gotovo svakom okruženju. Skladišti vodu u deblu, zbog čega ju je tako lako održavati. Samo pazite da ga posadite u tlo koje dobro drenira (mešavina palmi ili kaktusa) kako biste izbegli trulež korena.

11. Filodendron zeleni

Još jedna brzorastuća biljka, klasični zeleni filodendroni malo se razlikuju od zlatnog pothosa – ali jednako su dramatični. Zbog širokog raspona staništa u kojima se mogu naći, prilično su prilagodljivi većini kućnih okruženja. Kao i većina filodendrona, ova sorta, poznata po svojim sjajnim zelenim listovima, dobro se snalazi blizu prozora koji ima puno svetla, ali ne i direktnog sunca. Nanesite đubrivo jednom mesečno tokom proleća i leta kako biste joj pomogli

12. Opuncija

Ova biljka ne zahteva mnogo održavanja i može izdržati nedelje bez zalivanja i sunca. Ako joj nega odgovara, nagradiće vas šarenim, otmenim cvećem.

13. Fikus

Ficus Audrey stablo je pogodno za početnike koje može narasti i ostaviti se upečatljivo. Budući da su njegovi listovi prirodno čupavi, trebali biste ih obrisati vodom svakih nekoliko nedelja kako se prašina ne bi taložila i ometala fotosintezu.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com