Pet uređaja koji troše struju čak i kada ne rade

Da bismo uštede primenili u praksi, trebalo bi da se dodatno informišemo o tome kako određeni uređaji funkcionišu. A ovo je važno, jer često imamo pogrešnu pretpostavku da smo isključivanjem određenog uređaja prestali da trošimo struju. Nažalost, to nije uvek slučaj, jer – neki uređaji se ponašaju drugačije!

Televizor

Skoro svi gasimo televizor pritiskom na crveno dugme, ali to ga ne isključuje iz napajanja, već ga samo stavlja u režim pripravnosti. To znači da struja i dalje teče kroz njega i da je i dalje troši, što se možda i ne vidi toliko na mesečnom nivou, ali na godišnjem se takođe vidi i nije zanemarljivo.

Pogledajte energetsku oznaku svog televizora i ako je niža od A, stručnjaci savetuju da isključite uređaj kad god možete – isplatiće se.

Frižideri i zamrzivači

Frižider i zamrzivač su stalno uključeni iz očiglednih razloga, pa ne čudi što je za njih rezervisano oko 12 odsto potrošnje električne energije u domaćinstvu. Iako ih ne možemo tačno isključiti kada izađemo iz kuće, možemo preduzeti jednostavne korake da ih učinimo efikasnijim ili smanjimo potrošače električne energije.

Redovno čišćenje frižidera, iznutra i spolja, osigurava da on ne troši više energije nego što je potrebno, a isto važi i za povremeno odmrzavanje kako bi se sprečilo nakupljanje leda. Takođe je korisno držati vrata frižidera i zamrzivača otvorenim na kraće vreme. Kada izađete iz kuće ili kuće nekoliko dana i nećete koristiti ove uređaje, aktivirajte njihov ECO režim i štedite struju dok se ne vratite.

ECO režim je dobar izbor za svakodnevnu upotrebu, ali morate da budete informisani o tome šta vaš uređaj može, a šta ne može da radi sa njim.

Konzole

Konzole za video igre često nisu potpuno isključene da bi se kasnije brže uključile i brže pokretale igre, a troše malo struje i uštede su primetne čak i na dnevnoj bazi.

Odavno je poznato da konzole „jedu“ velike količine struje kada su u maksimalnom radu, odnosno kada ste usred igre. Stoga, kada ih ne koristite – isključite ih. Nije za ništa što je Soni redizajnirao PlayStation 5, koji sada, između ostalog, sa novom pločom i tehnologijama troši manje struje.

Punjači

Punjače za telefone i druge uređaje ne treba ni stalno uključivati, jer nas to košta ne samo struje, već i novca. Svi ostavljamo punjače, njih nekoliko po kući, non-stop priključene na struju, ali kada bismo počeli da isključujemo sve punjače za telefone, tablete i druge uređaje jedan po jedan, sigurno bismo posle nekog vremena videli razliku.

Evo pet uređaja koje najčešće ostavljamo uključenim, a koji troše struju čak i kada mislimo da nije tako, a podatke je objavio sajt BrightSide:

  • Punjač za mobilni telefon bez telefona, 1,2 vata dnevno (minimum)
  • TV tj. kablovski risiver, 22 vata dnevno
  • Televizija, 24 vata dnevno
  • Računar ili laptop, 96 vati dnevno i
  • Uređaji sa digitalnim tajmerom, 108 vati dnevno.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com