Tokom rada u veš mašini se skuplja deterdžent, omekšivač i prljavština, te je potrebno da je redovno čistite.
Stručnjak za čišćenje Melisa Maker otkriva kako da to treba raditi najmanje jednom mesečno.
„Ako redovno čistite veš mašinu, duže će trajati, a rešićete se mirisa buđa koji je uzrokovan nakupljanjem deterdženta i omekšivača“, kaže Melisa Maker.
- Dodajte oko dve šolje sode bikarbone u praznu mašinu. Na taj način ćete je dobro očistiti iznutra i ukloniti ustajale mirise, nastale zbog starih naslaga omekšivača i deterdženta.
- Zatim pokrenite duži ciklus tople vode.
- Kada ciklus završi dodajte dve šolje običnog belog sirćeta i 10 kapi esencijalnog ulja čajevca ili lavande, koji pomažu kod nakupljanja buđi i minerala, a deluju i kao blago dezinfekcijsko sredstvo.
- Pokrenite još jedan ciklus i postavite ga na najduži, najtopliji ciklus.
- Kad završite, obrišite bubanj i mašinu sa pamučnom krpom namočenu u sirće. Ako su ostale mrlje, pokušajte da ih uklonite uz pomoć sode bikarbone, vode i sunđera.
- Zatim očistite i spoljašnje delove, uključujući prostor za deterdžent i omekšivač.
- Očistite unutrašnju i spoljašnju stranu vrata pamučnom krpom, sirćetom i vodom.
- Pojedina prljava područja očistite četkicom za zube i sodom bikarbonom ako je potrebno, te sve obrišite čistom pamučnom krpom.
Imajte na umu da neke mašine za veš imaju posebnu opciju za čišćenje. Ako je vaša među njima, možete slediti gornji protokol tako da zamenite dva duga ciklusa tople vode za dva ciklusa ‘čišćenja mašine’ koje mašina nudi, prenosi mindbodygreen.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com