Ova bistra tečnost dolazi u različitim potencijama u zavisnosti od namene: tri procenta (upotreba u domaćinstvu), od šest do 10 procenata (beljenje kose), 35 procenata (za hranu) i 90 procenata (industrijska).
Dok se za prvu pomoć koristi troprocentni hidrogen, za kućne poslove možete kupiti i onaj u koncentraciji od 30 odsto.
Hidrogen peroksid za beljenje veša
Beli veš često požuti, ostaju na njemu čestice starog deterdženta i fabričkih omekšivača. Za rešavanje ovog problema sipajte jednu čašu troprocentnog hidrogen peroksida u bubanj veš mašine pre pranja. Peškiri i posteljina će vam opet biti blistavo beli.
Hidrogen peroksid za skidanje fleka
Za mnoge fleke možete upotrebiti i izbeljivač, ali ne na osetljivom i obojenom vešu. Umesto ovog jakog sredstva, upotrebite hidrogen peroksid, mada i sa njim treba napraviti malu probu. Umočite štapić za uši u tečnost i protrljajte mesto na tkanini koje nije vidljivo. Ako ne vidite tragove boje na vrhu štapića, bezbedno je da koristite ovo sredstvo za skidanje fleka.
Hidrogen peroksid za osvežavanje boje
Boja odeće nekad deluje izbledelo zbog ostataka deterdženta i omekšivača. Da biste ih uklonili, dovoljna je jedna čaša troprocentnog omekšivača koju ćete pomešati sa dve čaše vode. Sipajte ovu mešavinu u pregradu za omekšivač.
Hidrogen peroksid otklanja neprijatne mirise
Za uklanjanje neprijatnih mirisa iz veša, potopite ga u vodu u koju ste dodali pola čaše hidrogena. Ostavite da stoji pola sata i zatim operite na uobičajen način. Možete da koristite ovu mešavinu i za sportske patike.
Da bi hidrogen peroksid sačuvao svoja svojstva, važno je da ga držite u neprovidnoj boci. Nemojte ga koristiti zajedno sa izbeljivačem, jer je on mnogo jači i rastvoriće ga u trenutku. Možete da ga koristite i pomešanog sa sodom bikarbonom, kako za dezinfekciju, tako i za uklanjanje fleka i neprijatnog mirisa. Pročitajte i kako da napravite domaći omekšivač
(Stil/Lepa&Srećna)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com